11 tipov pre Váš dobrý spánok

Prinášame Vám niekoľko tipov pre Váš kvalitný spánok. Inšpirujte sa a vyskúšajte, čo Vám privodí dobrý spánok. Alebo, v ktorých potravinách sa skrýva tryptofán - základná aminokyselina znižujúca stres.

Potraviny a doplnky

1. Tryptofán – základná aminokyselina znižujúca stres

Potraviny, ako morčacie alebo kuracie mäso, vajcia, tuniak, niektoré syry, ryža a chlieb, obsahujú tryptofán. Plátok morčacieho mäsa na toaste pred spaním môže pomôcť. Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom tuku, paradajkám alebo koreneným pokrmom, ktoré môžu spôsobovať pálenie záhy a narušovať spánok.

2. Mlieko

Mlieko obsahuje tryptofán a teplá šálka ochutená štipkou mletého muškátového oriešku alebo lyžičkou medu vám pomôže zaspať. Mliečny kúpeľ bude možno ešte účinnejší. Obsahuje však bielkoviny, a tak pohár studeného mlieka môže navodiť zlé sny.

3. Sacharidy

Jesť sacharidy na večeru, (ryža, chlieb, zemiaky) môže pomôcť, pretože tieto jedlá obsahujú tiež tryptofán. Ale jesť pozde v noci sa nemusí vyplatiť, keďže získame spústu nevyužitých kalórií.

4. Strukoviny a sójové produkty

Pomôcť môžu aj ďalšie potraviny, ako sójové výrobky (sójové mlieko, tofu), celozrnné obilniny, ovsené vločky, mandle, fazule, hummus, orechy a sezam, slnečnica, mak alebo ľanové semienka.

5. Čas posledného jedla

Nejedzte dve hodiny pred spaním. Trávenie je činnosť, ktorá vás udrží hore. Pokiaľ máte hlad, zvoľte kúsok ovocia alebo ľahký toast.

6. Kofeín

Káva alebo kofeínové výrobky by sa nemali konzumovať pred spaním.

7. Bylinné čaje

Môžu fungovať ako náhrada teplého mlieka, najmä čaje, ktoré majú ukludňujúcí účinok ako medovka, harmanček (nedoporučuje sa v tehotenstve alebo pri problémoch s rednutím krvi), valeriána lekárska, mučenka.

8. Jablčný ocot a med

Med obsahuje glukózu, pektín, aminokyseliny, enzýmy, vitamíny A a B. Môžete ich zmiešať s jablčným octom alebo pridať do mlieka alebo bylinného čaju.

9. Melatonín

Melatonín nepatrí k obecným liekom na nespavosť, ale pomôže zaspať pri prekonávaní časových pásiem.

10. Banány

Banány obsahujú melatonín a serotonín, z ktorých oba majú ukľudňujúci efekt. Sú tiež bohaté na draslík, ktorý telo potrebuje. Nedostatok serotonínu je príčinou porúch nálady a depresií.

11. Lieky a alternatívna terapia

Existuje celý rad liekov na predpis aj voľne predajných prostriedkov určených na problémy so spaním. Tie by mali byť použité len v krajnom prípade a po konzultácii s lekárom, pretože môže vzniknúť závislosť.

Zistite tiež, ako môžete zlepšiť spánok Vašich detí.

Pokiaľ si myslíte, že tipy pre dobrý spánok už hravo zvládate - ale bolí Vás chrbát zo zlého matraca, navštívte poradňu Dr.Sleepa - pomôže Vám vybrať matrac.