Nenechajte roztoče ovládnuť vašu spálňu, predsa sa s nimi nebudete deliť o posteľ!

Alergici na peľ preklínajú jar, alergici na roztoče ale môžu preklínať celý rok. Miesto zaháľania je ale lepšie aktívne konať a nedať roztočom šancu ovplyvniť váš život.

Precitlivenosťou na roztoče trpí druhý najvyšší počet Slovákov. Na prvom mieste sú alergici na peľ, u nich ide ale o sezónnu záležitosť. Nechceme ich situáciu zľahčovať, ale peľová sezóna trvá "len" zhruba od marca do začiatku letných prázdnin.

Alergici na roztoče oproti tomu nemajú pokoj nikdy, pretože roztočom sa výborne darí priamo u nich doma. Nikdy sa ich nemožno úplne zbaviť, ide však aspoň výrazne znížiť ich počet.

Spoznajte svojho nepriateľa

Samotné roztoče ľuďom neškodia, silným alergénom sú ich výkaly. Tie sa postupom času hromadia a čím ich je viac, tým silnejšiu reakciu na ne alergik má.

Roztočom sa najlepšie darí v matracoch, kde je temno, vlhko a majú tam dostatok potravy v podobe čiastočiek kože, ktorá z ľudí neustále opadáva.

4 materiály pre dokonalú ochranu pred roztočmi

V posteli trávite približne tretinu dňa a jej vybavenie by ste preto nemali podceňovať. Základom je kvalitný matrac z materiálu, ktorý nie je roztočom príjemný:

  • BIO pena je zmesou prírodných látok, ktoré nevyvolávajú alergické reakcie a zároveň šetria životné prostredie.
  • Studená pena je výsledkom dlhodobého vývoja a poskytuje záruku optimálneho prúdenia vzduchu a dlhej životnosti.
  • Latex sa používa pre výrobu matracov s vynikajúcimi antialergickými vlastnosťami. Ich súčasťou sú odvzdušňovacie kanáliky, ktoré roztočom rozhodne nesvedčia.
  • Pružiny sa opäť vracajú do slovenských spální a nie je sa čomu diviť - ich vývoj značne postúpil a dnes už nehrozí vŕzganie ani trčiace pružiny. Na výber je z dvoch typov, každý ale zaisťuje skvelé prúdenie vzduchu a teda odolnosť proti roztočom.

Matrac nie je všetko

Kvalitný matrac s antialergickými vlastnosťami patrí na lamelový rošt, ktorý zaistí potrebnú cirkuláciu vzduchu. Okrem toho by ste mali dbať aj na vankúše a perinu. Napríklad rad Clinic umožňuje pranie pri teplote 95°, takže roztoče nemajú šancu.

Pomôže aj dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

  • Každé ráno a večer minimálne päť minút vetrajte.
  • Každý týždeň perte pyžamo a lôžkoviny.
  • Raz mesačne vyperte poťah matraca aspoň na 60°
  • Kedykoľvek je to možné, nechajte vankúš, perinu a ideálne aj matrac na mraze alebo na slniečku.