5 dôvodov, prečo by ste podľa odborníkov mali spať nahí

Tohtoročné tropické leto má vystriedať teplotne nadpriemerná jeseň, v spálňach sa teda budeme potiť ešte nejakú dobu. Odhoďte teda predsudky, ktoré sa s nahým spánkom spájajú, pyžamo, nočnú košeľu aj spodnú bielizeň a vyskúšajte to.

Týchto 5 benefitov nahého spánku zhrnutých odborníkmi vás iste postrčí.

1.     Pomáha so zaspávaním

V chladnejšom prostredí sa nám lepšie odpočíva aj zaspáva. V miestnosti, kde spíte, by malo byť ideálne 18 ° C. Aby sme ale zaspali, nestačí len vyvetrať miestnosť, potrebujeme ochladiť aj telo a to približne o jeden stupeň. Ako tomu pomôcť? Vyzliecť sa!

Keď je telo nahé, ľahšie si reguluje teplotu podľa svojich potrieb. Je zrejmé, že pyžamo udržuje teplo, poklesu teploty bráni a núti mozog aj telo neustále zisťovať, v čom je problém. Vám sa potom horšie zaspáva av noci spí.

2.     Zvyšuje pocit príťažlivosti

Toto nie je práve niečo, čo by museli vedci roky študovať. Stačí sa opýtať každého, kto spí nahý, predovšetkým žien, a všetci bez rozdielu vám povedia, že sa nahí cítia v posteli zmyselnejší.

57% ľudí, ktorí spia nahí, sú podľa prieskumu šťastnejší ako tí, ktorí na seba obliekajú pyžamo. Pravdepodobne za tým stojí jednoduchý fakt a to, že majú oveľa častejšie sex. Ak ste s partnerom v posteli obaja nahí a dotýkate sa kožou na kožu, začne sa vo väčšej miere uvoľňovať hormón šťastia, oxytocín, ktorý vyvoláva pocity spojenia a sexuálnej príťažlivosti.

3.     Pomáha zbaviť sa stresu

Oxytocín neprospieva len sexuálnemu životu. Zvýšená produkcia oxytocínu totiž napomáha znižovaniu kortizolu, stresového hormónu. Čím viac telesných dotykov alebo aj masáží sa v posteli dočkáte, tým lepšie pre vaše psychické zdravie.

Zníženie hladiny kortizolu v tele navyše prospieva aj vašej váhe. Kortizol totiž môže za chute a neustále pojedanie tučných sladkých jedál.

4.     Bráni vzniku infekcií

Spanie bez pyžamá prospieva pokožke, ktorá si nahá príjemne oddýchne, uvoľní  sa a zregeneruje. Robí dobre aj nohám a podpazušiu, pretože prúdenie vzduchu znižuje riziko vzniku kožných ochorení. Nočné "vetranie" ale ocenia najmä intímne partie.

Klinická profesorka gynekológie a reprodukčných vied na univerzite Yale, M. J. Minkonová, súhlasí s tým, že nahé spanie je prínosné zvlášť pre ženy, ktoré trpia chronickými kvasinkovými infekciami. Radí im to ako jednu z prvých vecí, ktorú majú vyskúšať. Kvasinkovým infekciám sa totiž darí vo vlhkom prostredí. Ak teda v noci odhodíte tesnú bielizeň aj pyžamové nohavice, nadmernú vlhkosť intímnych partií znížite a infekcia bude mať menšiu šancu prepuknúť.

5.     Pozitívne ovpyvňuje mužskú plodnosť

Väčšina mužov trávi celý deň v úzkych slipoch alebo boxerkách a neodkladá ich ani v noci. Tesné prádlo drží semenníky blízko tela a tak sa tak zahrievajú na telesnú teplotu, čo škodí spermiám. Americký lekár Dr. William Winter k tomu hovorí, že práve vyššia ako ideálna teplota (okolo 35 ° C) má na spermie negatívny vplyv a je spoločným faktorom, na ktorý naráža pri problémoch s mužskou plodnosťou. Takže páni, ak plánujete v budúcnosti deti, odhoďte pyžamo a spite nahí!

Zdroj: https://www.health.com/sleep/benefits-of-sleeping-naked