5 vecí, ktoré nás o dobrom spánku naučia bábätká

Novonarodené deti vedia, ako si život užiť. Celý deň odpočívajú, občas si pýtajú jedlo, ale hlavne veľa spia. Aj keď asi nikomu z nás program nedovoľuje dopriať si kombináciu celonočného spánku a popoludňajšieho trojhodinového šlofíka, napriek tomu sa spánkom bábätiek môžeme inšpirovať. Vráťme sa do svojho vlastného detstva a spime pokojne a prirodzene!

Takže - ako na to?

1. Zaspávajte v rovnakú dennú dobu

Základ kvalitného spánku je jeho pravidelnosť. Ak idete raz spať o jednej a druhý deň o deviatej, určite viete, že dlho nemôžete zaspať a ráno sa vám zase nechce vstávať.
Snažte sa teda dodržiavať rovnaký čas zaspávania i vstávania, a to každý deň vrátane tých víkendových.

2. Doprajte si tmu a ticho

Deti k nerušenému spánku potrebujú čo najpokojnejšie prostredie. To isté si však zaslúžia aj dospelí. Zariaďte si teda vašu spálňu tak, aby vás v spánku nikdy nič nerušilo. Kúpte si tmavé závesy, ktoré k vám neprepustia svetlo z ulice. Ak máte hlučných susedov, kúpte si aj štuple do uší.

3. Prečítajte si rozprávku

Ste zvyknutí pred spaním sledovať televíziu alebo si prečítať správy na tablete či počítači? Ak zaspávate s pohľadom upretým do svietiacej obrazovky, zbytočne sa okrádate o kvalitný spánok. Podľa výskumov má totiž svetlo displejov negatívny vplyv na produkciu spánkového hormónu. Zvoľte teda radšej knihu, alebo najlepšie audioknihu do slúchadiel.

4. Pred spaním jedzte len striedmo

Bábätká sa nikdy neprejedajú. Dajú si len toľko materského mlieka, koľko potrebujú. Až teda budete zase niekedy pred polnocou skúmať obsah vašej chladničky, skúste sa spýtať sami seba, či sa chcete pripraviť o kvalitný spánok. Ten totiž s plným žalúdkom nikdy nepríde.

5. Zamilujte si svoju posteľ

Pre deti je postieľka ich kráľovstvom. Tak by to ale malo zostať po celý život. V posteli trávite v priemere tretinu každého dňa, doprajte si teda kvalitný matrac a anatomický vankúš, aby ste tento čas trávili čo najzdravšie!