7 tipov pre rýchle a praktické upratovanie interiéru (nielen) pred Vianocami

Veľké upratovanie domácnosti je v čase adventu akúsi nepísanú tradíciou. Vymetanie pavučinky z kútov, kam pri bežnom upratovaní len tak nesiahneme, vyleštíme riady a príbory, nájdeme rozkotúľané náušnice a dieliky lega. Poďme si spolu prejsť tipy, ako rýchlo zorganizovať domácnosť a urobiť si z vianočného upratovania príjemnú očistu bytu aj duše.

1. Kvapkou aviváže proti prachu

Pri utieraní prachu na nábytku povrch vždy utierajte vlhkou handričkou pohybom zhora nadol. Do vody pridajte kvapku aviváže, ktorá zabráni okamžitému opätovnému usadzovaniu prachu.

2. Osprchujte kvety

Či už máte doma živé alebo umelé kvety, prach sa na nich usadzuje rád a potom sa veselo víri ďalej, akonáhle okolo kvetiny len prejdete. Opatrne a rýchlo svoje izbové kvety spláchnite vlažnou vodou, prachu sa ľahko zbavíte a kvetinám to prospeje. Umelé kvety poriadne osprchujte, prach sa na nich drží ako kliešť.

3. Plyšové hračky? Práčka alebo mraznička!

Plyšové hračky sú rajom roztočov a prachu. Pozrite na štítok - pokiaľ je to možné, vyperte plyšáky na 60°C (alebo na menej stupňov, ale častejšie než raz za rok). Ak to možné nie je, šupnite ich cez noc do mrazničky, zničíte tým roztoče. Stačí 24 hodín v mraze.

4. Povysávajte koberce na mokro

Aj keď koberce pravidelne vysávate a dokonca aj v prípade, že ich párkrát do roka vyprášite, prach je na koberci neustále. Ak máte možnosť, požičajte si vysávač na mokré vysávanie a dôkladne ich vyčistite. Rovnako môžete postupovať aj s čalúneným nábytkom. Alebo si zavolajte profíka, ktorý to urobí za vás.

uklid

5. Záclony a závesy do práčky

Asi ste si už všimli, že voda je proti prachu najefektívnejším bojovníkom. Vyperte preto aj všetky záclony, príp. závesy. A ak máte doma žalúzie, nezabudnite ich tiež pretrieť! Záclony by sa ale počas roka mali prať často, nie len pred Vianocami.

6. Očistite elektroniku

Tu s vodou aj s vysávačom len veľmi (veľmi) opatrne. Mriežky a ventilátory počítača môžete povysávať na nízky výkon, rovnako tak zadnú stranu chladničky. Handrou z mikrovlákna šetrne pretrite monitor notebooku a obrazovku televízie, klávesnicu sa nebojte poriadne vyklepať a pretrieť vlhkou handričkou.

7. Nezabudnite na kúrenie

Pri bežnom upratovaní naň často zabúdame, pritom keď kúrime, z radiátorov sa teplom víri prach do celého bytu. Snažte sa preto vysávačom dostať z kúrenia čo najväčšie množstvo prachu a kam sa dostanete s handrou, to zotrite vodou.

uklid

Inšpirácia, ako usporiadať spálni

  • Na textíliách má prach tendenciu zostávať zo všetkého najviac, preto sa spravidla veľa práši hlavne v detskej izbe a v spálni, kde máme závesy, koberce, matrace, prikrývky, atď. Najjednoduchšia možností, ako rýchlo a prakticky upratať v týchto miestnostiach, a to nielen pred Vianocami, je predchádzať neporiadku.
  • Na menšie veci vám poslúži úložné boxy, ideálne s vekom, ktoré vám pomôžu schovať drobnosti pred všadeprítomným prachom. Box či debnu navyše veľmi jednoducho schováte na skriňu či pod posteľ, v spálni ale vyzerajú dobre aj ako doplnok.
  • Väčšinu nábytku zvoľte pokiaľ možno s uzavretými policami s dvierkami. Kúpte si do spálne komodu alebo skriňu, do ktorej schováte všetko oblečenie, to by nemalo visieť voľne po byte. Snažte sa častejšie prezliekať postele. Dekorácie, ktoré ste si do spálne zaobstarali, pravidelne utierajte prach a ak nemáte čas raz týždenne povysávať, kúpte si napríklad robotický vysávač. :-)