8 problémov, ktoré môžu za vašu neustálu únavu

Ráno sa zobudíte, naraňajkujete a sotva dôjdete do práce, už by ste najradšej opäť zaliezli do postele. Pripomína vám to niečo? Vaša každodenná rutina? Tak s tým by ste mali niečo robiť. Dôvodov, prečo sa celé dni cítite bez energie, môže byť veľa. Nájdete medzi nasledujúcimi ôsmimi problémami ten, ktorý sužuje vás?

Nedostatok spánku

Môže sa to zdať samozrejmé, ale rad ľudí túto životnú potrebu neustále podceňuje a domnieva sa, že im k regenerácii tela i mysle vystačí trochu odpočinku. Nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť vašu koncentráciu aj zdravie! Dospelí by mali každú noc spať okolo šiestich až ôsmich hodín.

Riešenie: Snažte sa zaľahnúť do postele každý deň v rovnakú hodinu a túto pravidelnú rutinu dodržujte. Vyneste zo svojej spálne notebooky, mobilné telefóny a iné rozptyľujúce predmety. Stále máte problémy? Vyhľadajte pomoc lekára. Môžete trpieť závažnejšie poruchou spánku.

Spánkové apnoe

Niektorí ľudia sa domnievajú, že spia dostatočne dlho, ale rovnako sú počas dňa neustále unavení. Im bohužiaľ stojí v ceste spánkové apnoe. Ide o stav, kedy sa v priebehu noci krátko zastaví dýchanie. Každé prerušenie vás na okamih prebudí a vy o tom možno ani netušíte. 

Riešenie: Máte nadváhu? Snažte sa upraviť životosprávu a zbavte sa nadbytočných kilogramov. Prestaňte fajčiť a obmedzte alkohol! Pomôcť vám môže aj zariadenia CPAP, ktoré počas spánku udržuje otvorené dýchacie cesty. 

Nevhodné stravovanie

Fyzická únava z jedla? Áno, stačí nevhodne kombinovať potraviny, prejedať sa a konzumovať ťažké pokrmy. Telo na trávenie takejto stravy vyžaduje obrovské množstvo energie.A tá vám počas dňa chýba.

Riešenie: Jedzte vyváženú stravu! Pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi v normálnom rozmedzí a zabraňuje nárazovému úbytku energie. Na raňajky si miesto rožku s marmeládou dajte napríklad vajíčka s celozrnným toastom. Nezabudnite tiež na ľahké desiaty počas dňa pre trvalé udržanie energie.

Chudokrvnosť

Anémia je jednou z hlavných príčin únavy predovšetkým u žien. Strata krvi v priebehu menštruácie môže zapríčiniť nedostatok železa. Červené krvinky sú potrebné, pretože prenášajú kyslík do tkanív a orgánov.

Riešenie: U anémie spôsobenej nedostatkom železa konzumujte potraviny bohaté na jeho obsah (chudé mäso, fazuľa, pečeň) a užívajte potravinové doplnky.

Depresia

Na depresiu môžete pozerať ako na emočnú poruchu. Často ale prispieva na mnohé fyzickým symptómom, ako sú únava, bolesti hlavy a strata chuti do jedla.

Riešenie: Ak sa cítite unavení dlhšie ako niekoľko týždňov, nehanbite si povedať o pomoc a vyhľadajte lekára.

Hypotyreóza

Štítna žľaza je malá žľaza v "chrbte" vášho krku. Riadi váš metabolizmus, rýchlosť, pri ktorej vaše telo premieňa palivo na energiu. Ak je žľaza neaktívna a metabolizmus funguje príliš pomaly, môžete sa cítiť pomalí a vyčerpaní.

Riešenie: Nechajte si urobiť krvné testy. Ak sa potvrdí nízka produkcia hormónov štítnej žľazy, lekár vám navrhne vhodnú liečbu.

Cukrovka

U ľudí s cukrovkou zostáva abnormálne vysoká hladina cukru v krvnom obehu namiesto toho, aby vstúpila do telových buniek, kde by sa premenila na energiu. Výsledkom je telo, ktoré sa vyčerpáva, hoci má dostatok jedla. Ak máte pretrvávajúcu, nevysvetliteľnú únavu, požiadajte svojho lekára o testovanie na diabetes.

Riešenie: Liečba diabetes môže zahŕňať zmeny v životnom štýle, ako je strava a cvičenie, inzulínová terapia a lieky, ktoré pomáhajú telu spracovať cukor.

Dehydratácia

Vaša únava môže byť aj známkou dehydratácie. Vaše telo potrebuje veľké množstvo najlepšie čistej vody, aby fungovalo optimálne a udržiavalo si svoje tempo.

Riešenie: Pite vodu v priebehu celého dňa! Veľkú pozornosť venujte zvýšenej fyzickej aktivite. Minimálne hodinu pred by ste mali vypiť aspoň dva veľké poháre vody. To isté platí aj v priebehu a po ukončení fyzickej aktivity.