Aby telo nebolelo, alebo ako zistím vhodnosť matraca?

Väčšina z nás kupuje nový matrac po niekoľkých rokoch, behom ktorých sa vývoj materiálov a technológií posunul výrazne dopredu, preto je vhodné si pri jeho výbere nechať poradiť. Ponúkame vám pár tipov, ako by ste mali vyberať nový matrac a na čo je dobré sa zamerať.

Máte problémy s pohybovým aparátom? Vstávate celí rozlámaní? Bolí vás v krížoch a k rozhýbaniu krčnej chrbtice sa musíte zdĺhavo prehovárať? Gratulujeme – zarábate si na nepekné potiaže, ktoré môžu v priebehu rokov prerásť v pekelné bolesti a vyššiu spotrebu analgetík z domácej lekárničky. Najvyšší čas vymeniť váš starý matrac za nový. Ako ale dopredu odhadnúť, či za pár mesiacov, či rokov nebudete riešiť obdobné problémy? Prinášame vám pár praktických rád a tipov, ako nový matrac vybrať a na čo sa pri jeho výbere zamerať.

So svojimi požiadavkami za odborníkom!

Pri výbere nového matraca sa radšej oblúkom vyhnite supermarketom a zamierte skôr do špecializovanej predajni, kde si môžete nielen vyberať z celej škály značkových výrobkov, ale tiež si nechať v prípade dotazov poradiť a doporučiť najvhodnejší matrac presne podľa svojich špecifických požiadavok. Skvelým radcom a pomocníkom môže byť odborník na kvalitný spánok Dr. Sleep, ktorý zhodnotí vaše požiadavky i prípadné problémy a krok po kroku vás navedie k matracom, ktoré sú konkrétne pre vás tými najvhodnejšími. Doporučené matrace si následne stačí vyskúšať na niektorej z predajní vo vašom okolí.

Tvrdosť matraca je základ!

Matrace podľa tvrdosti rozdeľujeme do niekoľkých kategórií. Prvé dva stupne sa hodia skôr k príležitostnému prespávaniu na chate, či chalupe. Spústa odborníkov sa totiž zhoduje na tom, že príliš mäkký matrac je z ortopedického hľadiska nevhodný. Jeho životnosť je vďaka skorému preležaniu taktiež minimálna. Pre správnu oporu hlavy a pohybového aparátu preto radšej vyberajte matrac tvrdší. Voľba tvrdosti matraca by mala podliehať tiež vašej obľúbenej polohe pri spánku. Pokiaľ prevažnú časť noci strávite v polohe na boku, vyberajte matrac poddajnejší. V prípade, že sa cítite dobre behom spánku na bruchu, voľte radšej matrac tvrdší.

Čo keď sa nezhodneme?

Problém môže nastať u partnerských matracov, kedy jeden z partnerov uprednostňuje matrac mäkší a druhý naopak tvrdší. V takom prípade siahnite po špeciálnych matracoch, u ktorých si môže každý z partnerov zvoliť tvrdosť, ktorá mu bude vyhovovať. Ak máte možnosť matrac vyskúšať, urobte to! Jedine tak zistíte, či bude vaša voľba správna. Na matraci by ste sa mali cítiť dobre a pohodlne, rozhodne by vás nikde nemal tlačiť.