Ako motivovať deti pri návrate do školských lavíc?

Začiatok nového školského roka býva pre deti zvyčajne náročný. Prinášame vám pár trikov, ktoré deťom pomôžu rýchlejšie si zvyknúť na ich nový denný režim.

Či už chceme alebo nie, ďalšie prázdniny sú za nami a deti sa opäť vydávajú za ďalším školskom dobrodružstvom. Aj keď nájdeme veľa detí, ktoré sa do školy tešia, zrejme stále bude prevažovať skupina školákov, ktorá tento názor nezdieľa. Môžeme im v tomto prípade nejako pomôcť? Áno, môžeme!

1. Sťahujte, maľujte, nakupujte!

Školské povinnosti sa automaticky spájajú aj s detskou izbou, v ktorej sa žiak musí učiť, písať úlohy, zle zaspávať pri predstave zajtrajšieho testu a podobne. Jednou z veľmi účinných foriem, ako príjemným a nenásilným spôsobom ovplyvniť podvedomie školáka je práve výrazná zmena izby.

A stačí celkom málo! Presťahujte napríklad nábytok alebo sa dieťaťa opýtajte, aká farba izby by sa mu páčila a izbu vymaľujte vo vybranej farbe. Snažte sa izbičku čo najviac zútulniť a spríjemniť.

Nezabudnite, že pre školáka je jedna z najhorších vecí vstávanie. Zamerajte sa napríklad na nový, vtipný budík, ktorý si s úsmevom na perách pripraví k rannému vstávaniu. Alebo kúpte svojmu školáčikovi nový matrac s "cool" poťahom, ktorý mu zaistí kvalitný spánok a ráno sa bude budiť odpočinutý a pripravený čeliť nástrahám školskej lavice. A čo potom ten báječný pocit, keď dieťa neľahne len na nový matrac, ale aj na nový vankúš a prikryje sa príjemnou prikrývkou?

2. Spomínajte a motivujte deti k výkonu!

Poriadne pátrajte v pamäti a zabavte svoje deti historkami o svojich školských aktivitách z ročníka, v ktorom sa práve nachádza. Čo zábavného ste si vyskúšali? Čo užitočného ste sa naučili? Kam ste išli na školský výlet? A podobne.

Tušíte správne, že historkami deti pri najlepšom zaujmete, pobavíte či odľahčíte situáciu. Ako ich ale správne motivovať, aby dosiahli čo najlepšie výsledky? Spýtajte sa detí, čo by si priali. Ak ste schopní ich želanie zabezpečiť, dohodnite sa spoločne na odmene pri dosiahnutí požadovaného výsledku na konci polroka. V prípade, že nie je možné ich priania realizovať, vymyslite spoločne možnú alternatívu alebo zapojte fantáziu.

3. Podporte ich záujmy!

Čo je pre vaše deti v škole najzábavnejšie? Deti, čo majú tvorivú povahu, si zrejme obľúbili výtvarnú výchovu. Čo tak im navrhnúť nejaký umelecký krúžok? Napríklad kurz kreslenia, keramiky.

Obľúbili si vaše deti telocvik? V tomto prípade sa ponúka aktívny krúžky aerobic, tanečné kurzy, bojové umenia.

Deti milujúce zemepis či dejepis môžu oceniť spoločné rodinné víkendy strávené poznávaním nových miest či pamiatok našej vlasti. A ak by ste si dlhšie cestovanie chceli spríjemniť, vyskúšajte napríklad náš cestovný vankúšik, ktorý sa stane vaším skvelým spoločníkom na cestách.

A ak ani jedno z našich odporúčaní deťom školský rok nezpríjemní či nemotivuje k lepším výsledkom, skúste zaspomínať, čo fungovalo na vás.

Pokiaľ u detí sledujete závažnejšie problémy, s ktorými si sami neviete rady, nebojte sa obrátiť na pomoc odborníkov.