Ako ovplyvňujú jarné alergie spánok

Patrí jar k vašim obľúbeným ročným obdobiam, alebo by ste ju radšej vyškrtli z kalendára kvôli peľovej alergii? Sezóna peľových alergií začína v marci a trvá minimálne do letných prázdnin. Alergici toto obdobie trávia kýchaním, smrkaním a kašľaním. To sa podpisuje aj na kvalite ich spánku. Prečítate si, ako proti alergiám bojovať, a ako si zaistiť pokojný spánok.

Alergia vedie k bezsennými nociam

Každý alergik potvrdí, že v peľovej sezóne sa v noci poriadne nevyspí. Neustále ho totiž niečo dráždi ku kašľu, tečú mu slzy z očí alebo musí často smrkať. Odborníci na spánok dokonca zistili, že alergii prispieva k rozvoju depresia, práve kvôli nedostatku spánku.

Spánok, ktorý je neustále prerušovaný (kašľom, kýchaním), nie je plnohodnotný. Spánkové cykly totiž neprebiehajú v prirodzenom poradí a v správnej dĺžke. Po napoly prebdenej noci prichádza vyčerpanosť a zlá nálada.

Aby bol spánok čo najpokojnejší...

V lekárňach nájdete desiatky prípravkov, ktoré majú príznaky alergií mierniť. Existujú však aj iné postupy, ako s alergiou bojovať:

  • Utierajte čo najčastejšie prach v celej domácnosti
  • Používajte sprej do nosa
  • Pravidelne konzultujte svoj ​​stav s alergológom, ktorý vám zároveň odporučí najvhodnejšiu liečbu
  • Na nočnom stolíku zapáľte aromalampu s eukalyptovým olejom
  • Kúpte sa tesne pred spaním
  • Častejšie si umývajte vlasy (držia sa v nich zrnká peľu z vonku) a nepúšťajte do svojej postele psa (ten má peľ v srsti)

 * Perte posteľnú bielizeň a pyžamo aspoň raz týždenne  * Nesušte bielizeň vonku  * Pravidelne vysávajte a utierajte podlahy  * Kúpte si kožený nábytok a matracový chránič

Snažte sa skrátka zbaviť všetkého peľu, ktorý sa do vašej domácnosti z vonku dostane. A máme ešte jeden tip: vezmite si počas peľovej sezóny dovolenku a odíďte niekam, kde vaše alergény nie sú!