Ako prežiť deň po prebdenej noci

Máte za sebou noc, kedy ste vôbec nič nenaspali, či už kvôli práci, škole alebo nočnému životu? A navyše si teraz nemôžete ísť ľahnúť a všetko dospať? Potom vedzte, že vás čaká náročný deň! Ale ak sa budete riadiť našimi tipmi, ako získať aspoň trochu energie, prečkáte ho ľahšie.

Stavte na svetlo a správne jedlo!

Po prebdenej noci by ste sa určite najradšej videli aspoň na pár hodín v posteli. Pokiaľ ale druhý deň musíte fungovať, nezostáva, než zabudnúť na to, že vaša posteľ existuje, a sústrediť sa na vaše povinnosti.

A čo robiť, aby vás únava nepremohla?

  • Doprajte si čo najviac denného svetla - roztiahnite všetky závesy a žalúzie, bežte na prechádzku
  • Ráno aj počas dňa si krátko zacvičte, stačí sa pretiahnuť alebo napríklad vybehnúť schody
  • Na raňajky si dajte jogurt s ovsenými vločkami a ovocím, na olovrant si dajte oriešky alebo slnečnicové semienka
  • Nejedzte nič príliš tučného alebo sladkého
  • Vo voľných chvíľach počúvajte energetickú hudbu
  • Uvarte si kávu, zelený alebo mätový čaj a upíjajte pomaly po celý deň

Vyhnite sa naopak energetickým drinkom, ktoré sľubujú rýchlu dávku energie. Možno, že sa na chvíľu budete cítiť lepšie, ale o to horší potom bude pokles energie, ktorý nasleduje krátko po konzumácii akýchkoľvek jednoduchých cukrov.

Dvadsaťminútovým spánkom doženiete aj niekoľko hodín

Ak si počas pracovného dňa po noci bez spánku predsa len nájdete chvíľu na odpočinok, pokúste sa zaspať aspoň na dvadsať minút. To je ideálna doba pre načerpanie energie. Po hodine spánku už by ste sa mohli cítiť zase unavení.

Niektorí ľudia dokonca praktizujú takzvaný polyfázický spánok, ktorý predpokladá, že polhodina spánku cez deň zodpovedá dvom hodinám spánku v noci. Stačí si teda v priebehu 24 hodín dať štyri krátke spánky a je to, ako by ste spali celú noc!