Ako spať v tehotenstve? Veľa, na boku a s množstvom vankúšov

Nepohodlie spojené s veľkým bruchom, kopanie bábätka a častejšie potreby chodiť na záchod. Nielen tieto momenty poznajú všetky nastávajúce mamičky, ktoré sa každú noc snažia poskladať čo najpohodlnejšie v posteli a dobre sa vyspať. Poradíme, ako na kvalitný spánok, ktorý je pre správny vývoj bábätka tak dôležitý.

Mnohé z nastávajúcich mamičiek riešia, ako si ľahnúť pohodlne a pritom neohroziť bábätko. Pre ne máme dobrú správu - žiadna poloha vaše dieťatko neohrozí. Príroda všetko zariadila tak, že až do konca 2. trimestra môžete spať v podstate ako chcete.

Nie sú zakázané polohy, len tie odporúčané

Je jasné, že v deviatom mesiaci si na brucho neľahnete, aj keby ste chceli. A je to dobre, pretože čím väčšie bábätko, tým menej je poloha na bruchu vhodná. S malým bruškom ale na bruchu pokojne spať môžete - plod sa prispôsobí a nijako utláčaný nebude.

Prekvapivo nepohodlná, a od druhej polovice tehotenstva tiež nevhodná, je poloha na chrbte. Brucho v nej tlačí na vašu spodnú dutú žilu, čím bráni v návrate krvi do srdca. Kvôli tomu sa vám môže urobiť nevoľno ako pri poklese tlaku a dokonca môžete stratiť vedomie.

Ideálne je preto spánok v polohe na boku, najmä na ľavom. V tejto polohe môže krv dobre cirkulovať ako k vašim obličkám, tak k bábätku.

3 tipy pre kvalitný spánok v tehotenstve

 

 1 Zaobstarajte si vankúše navyše. Mnoho mamičiek sa zhodne, že sa im najlepšie zaspáva na ľavom boku s jedným vankúšom pod kolenom a druhým pod bruchom. Vyskúšajte preto praktický Podkoleník.

 2 Zdriemnite si počas dňa. Tehotné by mali spať viac ako 8 hodín denne a ideálne hodinu cez deň. Nebráňte sa preto šlofíčku.

 3 Nastavte si pevný poriadok. Pravidelný režim je v tehotenstve snáď ešte dôležitejší ako inokedy. Zahrňte do neho aj večerný odpočinkový rituál s hrnčekom čaju z byliniek, ktoré vám pomôžu zaspať.

 4 Nezabudnite na kvalitný matrac. K poriadnemu spánku patrí poriadny matrac. V období tehotenstva odporúčame najmä penové matrace, ktoré majú vysokú elasticitu. Nevadí teda ani to, keď priberiete a následne schudnete pár kíl.