Hygge: poddajte sa dánskej útulnosti aj u seba doma

Dnes je moderné byť hygge. Z Dánska pochádzajúci trend zahltil internet, sociálne siete a kto nemá v knižnici knižku Hygge od Meika Wikinga, akoby nebol. Nechcete sa hygge štýlu tiež poddať? V dnešnej uponáhľanej dobe by to prospelo nám všetkým. Čo to teda hygge je? A ako ho vybudovať aj u vás doma?

Dobre, lekciu dánčiny ste si síce neobjednali, ale mali by sme ňou začať. Pojem hygge by sa dal preložit ako útulnosť či príjemnosť. Dáni, ktorí za týmto fenoménom stoja, ale hovoria, že ho nejde vyjadriť jedným či dvoma slovami. Hygge sa musí prežiť.

Ako žiť v štýle hygge?

Pod pojmom hygge sa skrýva celá životná filozofia. Žiť v štýle hygge predstavuje

 • každodennú radosť,
 • objavovanie krás a maličkostí,
 • užívanie si kúzla prítomného okamihu,
 • umenie obklopovať sa príjemnými vecami i ľuďmi.

Pre každého môže znamenať niečo trochu iné. Hygge sú totiž chvíle, kedy je vám príjemne, kedy sa venujete sami sebe a robíte presne to, čo vás baví a v danom okamihu napĺňa spokojnosťou a šťastím.

Sociálne siete sú plné fotiek, na ktorých to vyzerá, že to všetko dosiahnete iba doma, pri krbe, zababušený do huňatej deky, s teplými ponožkami na nohách, s hrnčekom horúceho čaju v ruke, s obľúbeným dezertom, rozčítanú knižkou a zapálenou sviečkou. Omyl!

Na chvíľu tie sociálne siete vypnite a zamyslite sa nad tým, čo robí radosť vám. Je to varenie? Rodinné večera? Jazda na bicykli? Záhradkárčenie? Horúci kúpeľ? Výborne. To všetko môžete robiť a byť hygge. Pri každej obľúbenej činnosti sa musíte len na sekundu zastaviť, vnímať ju a užiť si ju.

Zariaďte si hygge domov

Keď do hygge režimu prepnete svoju myseľ, mali by ste mu uspôsobiť aj prostredie, v ktorom trávite najviac času, teda domov. Nikoho neprekvapí, keď vám poradíme, aby ste inšpiráciu hľadali v škandinávskom štýle.

Mali by ste docieliť, aby bol domov miestom, kam sa budete vždy radi vracať a tráviť tam voľný čas. Pri výbere nábytku sa neriaďte dizajnovými katalógy, ale svojimi pocitmi. Ak chcete mať hygge domov, určite sa zamerajte na:

 • drevený nábytok - drevo vytvára hrejivú atmosféru, ktorá je pre útulné hygge bývanie základ.
 • ďalšie prírodné materiály - krb obložte prírodným kameňom, nebojte sa kože, využitie nájdete aj pre prútený kôš.
 • intímne osvetlenie - luster alebo žiarivku vymeňte za menšie stolné a stojacie lampy s teplým svetlom a dostatočne sa zásobte rôznymi svietnikmi a sviečkami.
 • hrejivé prikrývky - obklopte sa dekami, prikrývkami i kožušinami, svoje miesto nájdu na pohovke, podlahe aj v obľúbenom kresle.
 • vankúše - zaplavte sa morom mäkučkých vankúšov rôznych farieb, tvarov i veľkostí
 • knihy - knižnicu plnú obľúbených kníh postavte hneď vedľa miesta, kde budete najčastejšie leňošiť.
 • doplnky osobného charakteru - vystavte svoju zbierku mušlí, písací stroj po babičke, dizajnovú vázu, rozvešajte po byte fotky alebo si zarámujte obľúbený citát.
 • kvetiny - kvetináč nemusí stáť na poličke alebo parapete, pokojne ho na strope zaveste do plsteného závesu.

Akonáhle dokončíte premenu svojho starého domova na hygge domov, pozvite svojich priateľov na pohárik vína, kávu a niečo dobré pod zub. Čas strávený s obľúbenými ľuďmi v nás vzbudzuje radosť a pocit spolupatričnosti. A o tom predsa hygge je.