Hygienická životnosť je 5 rokov. Potom sa matrac stane útočiskom pre roztoče

Slováci si z olympisjkých hier odniesli 3 medaily, Obama podpísal v Prahe významnú dohodu a na Haiti bolo ničivé zemetrasenie. Tieto udalosti hýbali našimi životmi v roku 2010. Je to už celkom dávno, že? Skúste si spomenúť, možno ste si práve v tom roku kupovali matrac.

Ak áno, zbystrite. Váš matrac je teraz na hranici hygienickej životnosti. Mnoho ľudí pritom vôbec netuší, že sa hygienická životnosť matraca líši od klasickej životnosti.

Prekročenie hygienickej životnosti nie je na prvý pohľad vidieť


Bežná životnosť matraca je 7 až 10 rokov. To, že matrac už túto životnosť prekračuje, spoznáte podľa toho, že:

  • matrac je na niektorých miestach preležaná,
  • rozpadá sa jeho obal,
  • pri pohybe vydáva podivné zvuky.

Hygienická životnosť matraca je 5 rokov. Za tú dobu počet roztočov, ktorí sa živia ľudskou kožou, vzrastie na kritickú hranicu. Hlavným problémom nie sú roztoče, ale ich výkaly. Tie sú silným alergénom a v matraci sa hromadia.

Hygienu môžete čiastočne zvýšiť používaním topperov a pravidelným praním poťahu. Je však pravdou, že roztoče, ktoré žijú vo vnútri samotného matraca, nijak nezlikvidujete. Naopak. V spánku ich svojim telom zahrievate a im sa v teplom a vlhkom prostredí darí priamo báječne.

Najviac trpia deti a alergici


Nehygienické matrace spôsobujú najväčšie problémy ľuďom s oslabenou imunitou. Alergia na roztoče patria k vôbec najčastejším alergiám a preavuje sa kýchaním, astmatickým kašľom, nádchou a upchatým nosom. Niektorých alergikov svrbia oči alebo sa im objaví ekzém.

Tieto príznaky bývajú najsilnejšie ráno, pretože človek strávil 8 hodín na lôžku plnom roztočov. Zároveň platí, že príznaky alergie bývajú horšie na jeseň. V domácnostiach sa začne kúriť a tým sa omnoho častejšie víri prach, ktorý tiež roztoče obsahuje.

Uľavte organizmu, znížte obsah roztočových alergénov a kúpte si nový matrac. Využite napríklad to, že teraz zoženiete 2 kusy najobľúbenejšieho slovenského matraca FOX za cenu 1.