Jedzte, pite a spite zdravo, nech máte 20+, 30+ alebo 40+

Vaše telo potrebuje v každom veku niečo trochu iné. Vieme, čo to je a dnes sa o to s vami podelíme. Môžete tak byť stále zdravá a fit.

V dvadsiatke

Študujete, chodíte na brigády a divoké večierky sú u vás na dennom poriadku. Veľmi pravdepodobne nemáte pravidelný režim a nejete príliš zdravo. Vaše telo to zatiaľ vydrží, ale čím skôr získate správne návyky, tým lepšie.

  • Jedzte stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny. Hlavne tučné ryby vám pomôžu skvelo zvládať náročný životný štýl.
  • Pite dostatok čistej vody a nepreháňajte to s kofeínom, teínom a alkoholom. Na týchto látkach si ľahko vypestujete závislosť, ktorej se neskôr budete len ťažko zbavovať.
  • Spite pokiaľ možno pravidelne a vždy choďte spať odlíčená. Nedostatok spánku spôsobuje starnutie pleti.

V tridsiatke

Pracujete, máte rodinu a venujete sa voľnočasovým aktivitám. Zatiaľčo v dvadsiatke ste pravidelný rozvrh nemala, teraz ho máte, ale aby ste všetko stíhala, musel by mať deň aspoň 30 hodín. Často ste v strese a kvôli nedostatku času ignorujete choroby a bolesti.

  • Jedzte potraviny, ktoré sú plné železa. Pomáha organizmu bojovať so stresom. Do jedálnička zaraďte aj plodiny plné antioxidantov. Snažíte sa o bábätko? Pridajte aj kyselinu listovú.
  • Pite hlavne čistú vodu a pokiaľ potrebujete povzbudiť, doprajte si kvalitný zelený čaj. Je rovnako účinný ako káva, má ale ďaleko menej nežiadúcich účinkov.
  • Spite aspoň 7-8 hodín denne, inak nebudete mať dostatok síl na plnenie denných povinností. Kruhy pod očami a povädnutá pleť vám na nálade tiež nepridajú. Pokiaľ vás bolí chrbát, neodkladajte nákup kvalitného matraca s ortopedickými vlastnosťami.

V štyridsiatke

Deti už sú trochu väčšie, možno ale začína starosť o starnúcich rodičov. Naviac sa vám začína spomaľovať metabolizmus a mala by ste sa viac starať o svoje zdravie. Začnite chodiť na kurzy jógy alebo sa venujte nordic walkingu.

  • Jedzte dostatok vlákniny a zvýšte príjem draslíka a vápnika. Naopak si dávajte pozor na cukor, a to nielen kvôli priberaniu, ale predovšetkým kvôli zvýšenému riziku rozvoja cukrovky.
  • Dodržujte pitný režim a občas si bez výčitiek doprajte pohár červeného vína. V primeranom množstve funguje ako prevencia kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a naviac je plné antioxidantov.
  • Spite na matraci, z ktorého ráno nevstávate rozlámaná a bez energie. Taký matrac je priedušný a poskytuje vašej chrbtici oporu po celej jej dĺžke.