Konečne poznáme ideálnu dĺžku spánku

To už počul asi každý. Každý človek potrebuje aspoň osem hodín spánku denne. Ale koľko takých poznáte? A čo napríklad Peter, ktorému stačia len štyri hodiny, a je fit? Objavila sa nová štúdia, ktorá hovorí, ako to s dĺžkou spánku vlastne je. A my sme ju za vás prečítali.

Magické spánkové číslo je 7,7 hodín

V časopise Sleep vyšla odborná štúdia fínskych autorov, ktorej sa zúčastnilo 1 885 mužov a 1 875 žien. Každý z nich vyplnil údaje o svojom spánku, o jeho kvalite i kvantite. Výskumníci si ďalej opatrili dáta o tom, koľkokrát účastníci neprišli do práce kvôli chorobe.

A aké boli výsledky?

  • Ženy, ktoré boli v priebehu roka najmenej choré, spali v priemere 7,6 hodín
  • Najmenej maródiaci muži potom o 0,2 hodiny dlhšie, teda 7,8 hodín
  • Muži z tejto skupiny prestonali v priemere iba šesť dní ročne, ženy asi sedem a pol dňa

Výsledky tohto výskumu zodpovedajú trendu, kedy sa priemerná doba spánku pomaly skracuje, rastie však jeho kvalita, vďaka ktorej je sedemhodinový spánok rovnako výdatný, ako predtým býval osemhodinový.

Rovnako dôležitá ako dĺžka spánku je aj jeho kvalita

Už sa vám stalo, že ste spali aj viac ako desať hodín, ale ráno ste sa prebudili bez energie a celí dolámaní? A nebolo to náhodou v zlom hoteli alebo na návšteve u príbuzných, kde ste spali na pohovke?

Pre výdatný spánok je dôležitá správna posteľ, ako jej rošt, tak i matrac. Vaše telo sa v noci potrebuje úplne uvoľniť, a to sa mu na preležanom matraci, ktorý neposkytuje rovnomernú oporu, nikdy nepodarí!

Keď si nemôžete dopriať dostatočne dlhý spánok, doprajte si aspoň spánok kvalitný! Kúpte si kvalitný moderný matrac a anatomický vankúš, oboje najlepšie z prispôsobivej lenivej peny.