Nový výskum ukazuje: Nedostatok spánku zmenšuje mozog

Prepracovaní, workoholici a pracanti, zbystrite. Ak spíte dlhodobo menej ako šesť hodín denne a spánok aj inak zanedbávate, vystavujete sa riziku zmenšovania mozgu. To potvrdzuje nová štúdia - prečítali sme ju za vás a tu je výsledok.

Štúdia, ktorá nedávno vyšla v odbornom časopise Neurológia, ukazuje, že nekvalitný spánok je jedným z faktorov, ktoré urýchľujú postupné zmenšovanie mozgu. To sa deje prirodzene počas starnutia, ovplyvňuje ho napríklad aj krvný tlak alebo cholesterol.

Výskumu sa zúčastnilo 147 dospelých medzi 20 a 84 rokmi. Všetci podstúpili dvojaké vyšetrenie mozgu s odstupom troch a pol rokov a vyplnili údaje o svojom spánku. A aké boli výsledky?

  • 35% účastníkov uviedlo zhoršenú kvalitu spánku
  • V ich prípade bol pri druhom vyšetrení mozgu zrejmý väčší úbytok hmoty než u ostatných
  • Úbytok postihuje časti mozgu, ktoré riadia rozhodovanie, pohyb, emócie, pamäť alebo reč

Podobnú štúdiu vykonali aj vedci v Singapure a zistili, že ľuďom, ktorí spia menej hodín, mozog rýchlejšie starne. Ešte ale nie je úplne isté, či to náhodou nie je naopak. Či rýchlejšie starnúci a zmenšujúci sa mozog nespôsobuje menej kvalitný spánok. Isté ale je, že spánok môžeme sami ľahšie ovplyvniť.

Dajte spánku prednosť

Profesor neurológie z univerzity v San Franciscu prirovnáva súčasnú znalosť vplyvu spánku na zdravie k tomu, čo sme vedeli o vplyve tabaku pred štyridsiatimi rokmi. Nič ešte nie je úplne isté a ľudia často dôležitosť kvalitného spánku podceňujú.

Každý nový výskum ale naznačuje, že dopriať si dostatok spánku sa vypláca. Ako to ale urobiť, keď máte od skorého rána až do neskorého večera veľa povinností? Myslite viac na seba! Odložte žehlenie až na zajtra, na večeru deťom namažte chleba a choďte spať.