Od zdravotných problémov vám dokáže pomôcť aj správna spánková poloha

To, v akej polohe spíme, výrazne ovplyvňuje naše zdravie. Už ste určite mnohokrát čítali, že najlepšie je spať na chrbte, prípadne na boku a ležaniu na bruchu by ste sa mali pre istotu úplne vyhnúť. Dnes sa na spánkové polohy pozrieme z iného uhla. Stále pôjde o zdravie, tentoraz si ale povieme, ako vám dokáže vhodne zvolená spánková poloha uľaviť od niektorých zdravotných problémov.

Ak sa potýkame s nepríjemnými zdravotnými komplikáciami, mali by sme v prvom rade zamerať svoju pozornosť na to, ako spíme. Nesmieme totiž zabúdať na to, že spánok je najdôležitejšou súčasťou každodennej regenerácie tela i mysle. Pozornosť často venujeme iba tomu, ako dlho a kvalitne spíme, na čom spíme alebo či nebojujeme s nejakou spánkovou poruchou.

Podceňujeme ale vplyv polohy, v ktorej zaspávame a trávime najdlhšiu časť noci. Aj tá totiž dokáže ovplyvniť mnohé zdravotné aspekty života. Pozrime sa teraz na 10 názorných príkladov.

Vysoký krvný tlak

Ak trpíte problémami s vysokým tlakom, snažte sa spať na bruchu, pomáha to. Aspoň to tvrdí výskum vypracovaný Univerzitou Ehine.

Pálenie záhy

Výrazne zmierniť prejavy tejto nepríjemnej choroby umožňuje spanie na ľavom boku. Opačný bok prejavy naopak zhoršuje.

Problémy s trávením

Žalúdok sa nachádza na ľavej strane brušnej dutiny. Ak vás trápia problémy so zažívaním, ľahnite si na ľavý bok, gravitácia vám pomôže s procesom trávenia. Ideálne samozrejme bude, keď nebudete chodiť spať s plným žalúdkom.

Bolesť pri menštruácii

Ak potrebujete potlačiť bolestivé príznaky PMS (predmenštruačného syndrómu), ľahnite si na chrbát a umiestnite si na spanie pod kolená vankúš.

Bolesť krku

Ak spíte na anatomicky tvarovanom vankúši, tento problém by ste už mať nemali. V opačnom prípade spite na chrbte a za krk si zrolujte malý uterák.

Bolesť chrbta

Za bolesť chrbta môže často posteľ a matrac, na ktorej spíte. Trochu si pomôžete tým, že budete zaspávať na chrbte s podloženými kolenami a bedrami. Použite zrolované uteráky, pod bedrá môžete položiť aj špeciálny vankúš zvaný bedrovník.

Bolesť hlavy

Stretávate sa s častými bolesťami hlavy. Skúste spať na chrbte a obložte si hlavu vankúšmi, aby ste ju nemohli otáčať zo strany na stranu.

Bolesť ramien

Ak vás bolí rameno, nie je nič jednoduchšie než mu uľaviť spaním na druhej strane- tej, ktorá vás nebolí. Pomôcť môže aj pritisnutie jedného vankúša k hrudníku a zovretie druhého medzi kolenami.

Chrápanie a syndróm spánkového apnoe

Prejavy týchto problémov výrazne zhoršuje spanie na chrbte. Ak ich chcete obmedziť, spite radšej na bruchu.

Alzheimerova choroba

Ak už chorobou trpíte, spánková poloha vás jej nezbaví. Preventívne ale pôsobí spanie na pravom boku, ktoré spomaľuje tep srdca a zbavuje mozog odpadových látok.