Potvrdené! Alzheimer súvisí so zlým spánkom

Určite viete, že zdravý spánok je dôležitý pre zdravie a funguje ako prevencia mnohých chorôb. Dostatok kvalitného spánku vám pomôže zvýšiť imunitu, a vďaka tomu predísť chorobám od nádchy až po rakovinu. Vedci zistili, že nedostatok spánku je jedna z príčin rozvoja Alzheimerovej choroby, ktorá postihuje pomerne veľké percento ľudí v pokročilom veku.

Spánok sa stane súčasťou liečby aj prevencie

  Skupina vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley nedávno významne pokročila vo výskume príčin Alzheimerovej choroby, keď zistila, že rozvoj choroby môže súvisieť so spánkom. Vedci totiž prišli na to, že choroba spôsobuje prebytok škodlivého proteínu, ktorý sa eliminuje práve počas kvalitného spánku.

  • Výskumu sa zúčastnilo 26 pacientov vo veku 65 až 81 rokov.
  • Lekári snímali mozgovú aktivitu a merali množstvo spomínaného proteínu.
  • Našli presvedčivú súvislosť medzi nekvalitným spánkom a zvýšeným množstvom tejto látky.

Vedúci tímu vedcov, neurológ Matthew Walker, štúdiu okomentoval: "Kvalitný spánok pomáha mozgu očistiť sa od toxických látok, ktoré môžu poškodzovať mozgové bunky. Tento objav znamená nádej. Spánok sa môže stať súčasťou terapie proti stratám pamäti u starších ľudí aj u tých, ktorí už trpia demenciou."

Alzheimer v starobe postihne každého dvadsiateho človeka

Alzheimerova choroba je chronické ochorenie nervového systému, ktoré sa zvyčajne prejavuje až v pokročilom veku. Medzi jeho prejavy patrí predovšetkým strata pamäti, ťažkosti s rečou, dezorientácia a poruchy správania.

Chorobu objavil a popísal lekár Alois Alzheimer v roku 1906. Z veľkej časti sa jedná o dedičnú chorobu, jej vznik ale môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory:

  • zranenia hlavy,
  • depresia,
  • vysoký krvný tlak,
  • nadváha.

Dobrou správou je, že ak si doprajete dostatok kvalitného spánku, budete tým zároveň bojovať aj proti ďalším zdravotným problémom!