Práca dlho do noci sa manažérom nevypláca. Chýba im potom kreativita

Zajtra musí byť hotový dôležitý projekt pre klienta a vy ho dorábate dlho do noci. Keď sa to stane raz za čas, tak to nevadí, ale pravidelný nedostatok spánku škodí.

Každý človek má inú potrebu spánku, ale priemer je 7 - 8 hodín. Niektorí ľudia tvrdia, že im stačia len 4 hodiny, ale to sú výnimky. Keď dlhodobo spánok podceňujete, zarábate si na problémy v práci, pretože:

  • ste menej kreatívny,
  • horšie sa sústredíte,
  • klesá vám výkonnosť,
  • ste nepríjemní na kolegov.

Káva ako najlepší priateľ?

Vaši spolupracovníci si už ani nepamätajú, kedy vás videli naposledy bez hrnčeka kávy v ruke. Nadbytok kávy však kvalitnému spánku neprospieva. Organizmus kofeín vylučuje 6 hodín, preto nie je vhodné piť kávu po 15. hodine popoludní. Ak bez nej nemôžete byť, dajte si ju ráno.

Rovnako tak neprospieva alkohol. S večerným pohárikom síce ľahšie zaspíte, ale podľa vedcov bude váš spánok menej kvalitný. Telo alkohol rozloží za 4 hodiny a práve v tejto chvíli sa spáči zvyčajne prebudia.

Problémy so spánkom

Manažéri majú často hlavu tak plnú starostí, že ju majú problém večer "vypnúť." Prevaľujú sa, a aj keď sa snažia, nedarí sa im zaspať.

Ak vás tieto problémy trápia pravidelne, ešte pred spaním si sadnite k stolu a všetky veci, ktoré sa vám preháňa hlavou, si zapíšte stručne na papier. Zvyčajne sú to úlohy, ktoré chcete zvládnuť ďalší deň.

Keď si ich zapíšete do zoznamu, mozog na ne už nemusí myslieť, pretože vie, že sú bezpečne zaznamenané. Papier si pre istotu položte na nočný stolík, keby vás ešte niečo napadlo.

Kúpte si kvalitný matrac

Kvalitu spánku do značnej miery ovplyvňuje matrac. Pokiaľ ho máte preležaný alebo inak nevyhovujúci, nepomôže vám ani keď pôjdete spať včas. Doprajte si odpočinok napríklad na luxusnom ortopedickom matraci SPIRIT Superior Visco, ktorý sme vyrobili z kombinácie pamäťovej peny a latexu.