Rozmery matraca majú zásadný vplyv na kvalitu spánku. Ktoré sú pre výber najdôležitejšie?

Okrem materiálu, tuhosti a nosnosti by ste pri výbere nového matraca mali dbať aj na jeho rozmery. Svoju pozornosť smerujte na dĺžku, šírku aj výšku. Správne rozmery matraca by mali zodpovedať telesnej konštitúcii spáča, ale aj veľkosti rámu postele. Na čo sa pri výbere zamerať?

Kľúčové rozmery matraca: dĺžka, šírka a výška

Správne rozmery matraca podporia váš pokojný a kvalitný spánok. Určite nechcete spať na matraci, cez ktorý cítite rošt, trčia vám z neho nohy a nemôžete sa na ňom bezpečne otočiť a „rozvaliť“.

Dĺžka matraca

Dĺžku matraca vždy vyberajte podľa svojej výšky, ale nezabudnite k nej pripočítať aspoň 20 cm. Odporúča sa totiž, aby bol matrac aspoň o 20 cm dlhší, než je výška spáča. Štandardne sa stretnete s matracmi s dĺžkou 200 cm, ale v ponuke sú aj predĺžené veľkosti 220 cm. Dĺžky matracov sa vyrábajú tak, aby sa pohodlne zmestili do bežne dostupných postelí. Ak máte atypicky riešenú posteľ, je možné si nechať vyrobiť matrac na mieru.

Šírka matraca

Šírku matraca vyberajte podľa svojich preferencií. Za najmenšiu vhodnú šírku pre štandardné jednolôžko sa považuje 90 cm, pre lôžko a pol 120 cm. U dvojlôžok, teda manželských postelí, si môžete vybrať, či dáte prednosť celistvému ​​manželskému matracu alebo zvolíte dva oddelené alebo partnerské matrace. V prípade, že sa rozhodnete pre celistvý matrac, nemala by byť šírka menšia ako 160 cm. V prípade partnerských, teda dvoch oddelených matracov, zvoľte šírku pri každom z nich zhruba 80 či 90 cm. Oddelené matrace sú vhodné v momente, keď má každý z partnerov výrazne inú hmotnosť a preferuje odlišnú tvrdosť matraca. Pri výbere dvoch oddelených matracov si dajte pozor na to, aby mali rovnakú výšku.

Výška matraca

Výšku matraca ovplyvňuje jeho vnútorné zloženie. Na trhu môžete naraziť na matrace s výškou od 12 do 30 cm. Pre dospelého človeka sú ideálne matrace s výškou minimálne 20 cm. Všeobecne platí, že čím vyššiu výšku zvolíte, tým lepšie urobíte. U príliš nízkych matracov hrozí, že sa čoskoro preleží. Vysoké matrace sa hodia pre osoby s vyššou hmotnosťou, pretože majú lepšiu nosnosť.

matrace

 

Výhodou vyšších matracov je to, že poskytujú kvalitnejší odpočinok, ale taktiež zvyšujú celkovú výšku ložnej plochy. Vyššie položená ložná plocha uľahčuje vstávanie aj líhanie do postele. Nezaťažujete totiž zbytočne kĺby v kolenách a bedrách. Ložná plocha by sa mala nachádzať vo výške 50–60 cm. Podieľa sa na nej nielen výška rámu, ale aj matrac. Ak máte posteľ nižšiu, ale túžite po pohodlnom ľahnutí a vstávaní, nemusíte nutne kupovať nové lôžko. Stačí ho doplniť o vysoký matrac.

Vysoko položenú ložnú plochu ocenia predovšetkým starší ľudia, osoby s ochorením pohybového aparátu, nastávajúce mamičky, ale aj všetci tí, ktorí túžia po pohodlí. Správnu výšku ložnej plochy spoznáte tak, že si sadnete na okraje postele a celými chodidlami sa dotýkate podlahy. Kolená by mali byť ohnuté v pravom uhle. Pre staršie osoby sú vhodné aj matrace so spevnenými bokmi, ktoré sa len tak nepresedia.

Rozmery matraca sa úzko spájajú s rámom postele a roštom

Než sa rozhodnete pre konkrétny matrac, dobre si zmerajte rám postele. Veľkosť rámu sa vždy udáva ako vnútorný rozmer postele. Najčastejšia veľkosť pre dvojlôžko je 180 × 200 cm. Ide teda o vnútorný rozmer, ktorý má dĺžku 200 cm a šírku 180 cm. Preto si pred nákupom zmerajte vnútorný rám postele, aby ste neskôr nemali problém matrac do rámu uložiť. Vzhľadom na to, že je materiál matraca mäkký a pružný, môže byť matrac o niekoľko milimetrov väčší ako vnútorné rozmery rámu.

Okrem toho je dôležitá aj výška bočnice a hĺbka, do ktorej sa pokladá rošt. Tieto dve hodnoty totiž majú vplyv na celkovú výšku ložnej plochy, ale taktiež sa podieľajú na fixácii matraca. Pamätajte, že matrac by mal byť do rámu postele zapustený najmenej z 1/3, aby dobre držal na mieste a z postele neschádzal. Pokiaľ by bol rošt v rovnakej výške ako bočnice, bude matrac na posteli len voľne položený, čo môže viesť k jeho pohybovaniu.

rost

Typy roštov a ich rozmery

Všeobecne sa rošty vyrábajú tak, že sú o niečo užšie a kratšie, než je ich udávaný rozmer. Je to kvôli tomu, aby ste ich pohodlne a bez problémov vložili do konštrukcie postele. Ich výrobné materiály nie sú tak prispôsobené, aby ste ich do postele „vtlačili“ podobne ako matrac. Napríklad rošt s rozmermi 90 × 200 cm je obvykle o 1 cm užší a o 3–4 cm kratší.

Z hľadiska typov roštov sa stretnete s:

  • pevným latovým,
  • pevným lamelovým,
  • polohovacím roštom.

Rošt môže byť polohovací buď manuálne, alebo elektricky. Každý rošt je vhodný pre iný typ matraca. Napríklad pružinový matrac nie je vhodný na polohovacie rošty, ale pokojne ho môžete položiť na pevné latové či lamelové rošty, a dokonca aj na pevnú perforovanú dosku. V prípade pevnej desky je vhodné, aby bola opatrená perforáciou pre lepšie odvetrávanie matraca.

miminko matrace

Rozmery matracov pre najmenších

Matrac pre bábätká musí prejsť prísnymi testami na zdravotnú nezávadnosť, mechanickú odolnosť a ergonómiu. Je dôležité, aby vybraný matrac pokrýval celú ložnú plochu. Nikde nesmú byť medzery, v ktorých by sa mohli zapriečiť malé detské prstíky. Štandardné rozmery matracov do postieľky sú 120 × 60 cm alebo 140 × 70 cm.

Z hľadiska tvrdosti sú pre bábätká lepšie skôr pevnejšie a tvrdšie matrace, ktoré si zachovávajú svoju stabilitu a tvarovú stálosť. Z hľadiska hygieny je vhodné, aby bol matrac opatrený snímateľným a prateľným poťahom s nepriepustnou vrstvou.

Ak vyberáte matrac v špecializovanej predajni, bez ostychu si na ňu ľahnite a vyskúšajte, ako bude vášmu chrbtu „sedieť“. Na matraci sa musíte cítiť dobre a uvoľnene.