Túto diétu budete milovať - volá sa dlhší spánok

Trápia vás nejaké tie kilá navyše, máte za sebou všetky možné diéty a stále sa vám nedarí zmestiť do vysnívanej veľkosti? Skúste si naordinovať viac spánku. Nebudete sa musieť obmedzovať v jedle, stačí len zostať o pár hodín dlhšie v posteli.

Nedostatok spánku zvyšuje chuť na jedlo

Kvalitný spánok je súčasťou zdravého životného štýlu. Kombinácia stresu, nezdravého jedla a nedostatku spánku je naopak veľmi často príčinou nadváhy a celkovo zlého zdravotného stavu. A ako spánok súvisí s vašou váhou?

  • Po krátkom spánku je vo vašom tele zvýšená hladina rastového hormónu, ktorý podporuje chuť do jedla
  • Ľudia, ktorí spia sedem hodín a menej, majú tendenciu sa druhý deň prejedať
  • Najčastejšie potom majú chuť na slané, sladké a tučné jedlá

Vedci z chicagskej univerzity navyše zistili, že ľudia, ktorí držia diétu a majú dostatok spánku, lepšie spaľujú tuky. Naopak tí, ktorí síce chudli, ale nespali dostatočne dlhú dobu, strácali viac svalovej hmoty ako tuku.

Posledné jedlo si dajte aspoň dve hodiny pred spaním

Ak sa rozhodnete dohnať spánok tým, že večer pôjdete spať skôr, posuňte na skorší čas i večeru! Ísť spať skoro po jedle sa naozaj nevypláca. Aké nepríjemnosti vám spánok s plným žalúdkom môže spôsobiť?

  • Pálenie záhy
  • Bolesti žalúdka
  • Nespavosť
  • Priberanie na váhe

Večeru si teda naplánujte tak, aby ste sa v okamihu líhania do postele necítili preplnení. Zároveň ale nechoďte spať s veľkým hladom. Ak viete, že za hodinu pôjdete spať, a škvŕka vám v bruchu, dajte si ešte niečo veľmi malého.

A čo sa hodí k večeri? Vyhnite sa sladkým a príliš tučným jedlám. Večer je dobré jesť viac bielkovín, ideálne je teda napríklad zeleninový šalát s kuracím mäsom alebo s rybou. Tak teda dobrú chuť a dobrú noc!