Z akého materiálu je vaša perina a vankúš?

Uvažujete o kúpe nových lôžkovín a neviete, aký zvoliť materiál? Prečítajte si, z akých materiálov sa periny a vankúše najčastejšie vyrábajú, akú majú tieto materiály hrejivosť, alebo ktoré sa hodia pre alergikov.

V obľúbenosti vedie bavlna

Pod perinou trávite tretinu každého dňa, jej kvalitu by ste teda nemali podceniť. Je dôležité, aby materiály, v ktorých spíte, boli zdravotne nezávadné, priedušné a príjemné na dotyk. Najspoľahlivejšie je v tomto ohľade bavlna. Z nej sa tiež povrchové látky perín a obliečky vyrábajú najčastejšie.

Výplň perín a vankúšov často tvoria polyester, konkrétne duté posilanizované rúno. Takto spracovaný polyester je veľmi vzdušný, zároveň však vďaka vzduchovým vrecúškam tepelne izoluje.

Set periny a vankúša Aloe vera kombinuje bavlnu aj polyester a navyše obsahuje výťažky z Aloe Vera pre lepšie antialergénne vlastnosti. Tento set môžete používať po celý rok, má vysokú hrejivosť, ale v lete vám pod ním horúco nebude! Vankúš aj perinu navyše môžete hodiť do práčky a prať až na 95°, a tým svoje lôžko udržiavať čisté a svieže.

A čo klasické perie?

Spali ste niekedy pod páperovou perinou po babičke? Ak áno, určite môžete potvrdiť, že perie má veľmi vysokú hrejivosť. Páperové periny sa teda hodia pre veľmi chladné noci. A aké sú ďalšie vlastnosti perín s výplňou z peria?

  • Výborne tepelne izolujú (vďaka vzduchu, ktorý sa drží medzi jednotlivými vláknami peria)
  • Sú veľmi nadýchané, ale prekvapivo ľahké
  • Prispôsobujú svoj ​​tvar, sú veľmi mäkké a pohodlné

Jediný problém je, že u niektorých ľudí spánok v perí vyvoláva alergiu na prach. Pritom stačí málo - každý deň páperovú perinu aj vankúš poriadne vyklepať!