3 dôvody, prečo vymeniť matrac

Nie je vidieť, človek o ňom zvyčajne veľmi nepremýšľa a možno si naň spomeniete, až keď vás začne bolieť za krkom. Tak schválne: kedy naposledy ste sa zaoberali svojím matracom? Preležaný matrac pritom býva častým dôvodom problémov s krčnou chrbticou.

Vedeli ste napríklad, že za časté nočné prebúdzanie niekedy môže práve matrac? Prečítajte si 3 hlavné dôvody, prečo sa po spánku na novom matraci budete cítiť ako znovuzrodení.

1. Doprajete si lepší spánok bez bolestí chrbta

Príliš mäkký a preležaný matrac - to je úplne zle. Chrbtica totiž pri spánku potrebuje oporu, aby si telo v noci skutočne odpočinulo. Nový matrac sa vám pri zaľahnutí dokonale prispôsobí a pretože nie je preležaný, vráti sa ráno do pôvodnej polohy. Práve vďaka tomu odzenjú bolesti chrbta.

2. Vyhrajte nad alergiami

A teraz ruku na srdce. Kedy ste naposledy čistili svoj matrac? Meniť obliečky môžete aj každý týždeň, do matraca sa napriek tomu dostáva prach a žijú v ňom roztoče. Tie potom končia vo vašom tele a sú rozbuškou alergií alebo astmy. Zamerať sa na matrac je preto veľmi dobrou prevenciou pred cestou na alergológiu.

3. Spoznáte, čo znamená dokonalé pohodlie

Či už sa potrebujete vyspať na dôležitú udalosť alebo si len tak chcete leňošiť s knižkou, na novom matraci si nielen váš chrbát užije báječné pohodlie. Niektoré nové matrace totiž majú dokonca aj masážne a ortopedické vlastnosti.

Čo by mal nový matrac vedieť?

Váš nový matrac by mal predovšetkým dýchať, aby sa dostávalo preč vlhko a prebytočné teplo. Človek totiž dýcha celým telom a v horúcom a vlhkom prostredí mu hrozia plesne alebo aj kĺbové choroby.

Určite oceníte aj ramennú kolísku - je to zmäkčená časť postele v oblasti ramien, ktorá zaručí, že sa v noci neprebudíte naštvaní a s otlačeným ramenom.

Alternatívou napríklad pre manželov je obojstranný matrac, ktorý má dve tuhosti. Jedna strana je tak vhodná napríklad pre ľahšieho človeka a druhá pre ťažšieho. Obojstranný matrac ocenia napríklad tehotné ženy, starší ľudia alebo napríklad aj páry, v ktorých jeden uprednostňuje tvrdšiu a druhý mäkšiu posteľ.

Riešiť materiál má zmysel

Aby ste sa naozaj dobre vyspali, stojí za to premýšľať o materiáloch, z ktorých je matrac vyrobený. Bolo by škoda prehliadnuť napríklad lenivú penu - vďaka nej sa tvrdosť postele prispôsobí telu podľa teploty. Vaša chrbtica zase ocení taštičkové pružiny, ktoré presne reagujú na každý stavec zvlášť.