5 dôvodov, prečo je dôležitý vankúš

Pri zariaďovaní spálne ľudia najčastejšie riešia novú posteľ a matrac. Málokto ale rovnakú pozornosť venuje aj vankúšu. Pritom ten je pre zdravý spánok rovnako dôležitý.

Ľudská hlava váži približne 5 kg a vankúš túto váhu musí nielen udržať, ale ešte poskytnúť oporu krčnej chrbtici. Ak vankúš svoju funkciu neplní, budíte sa ráno rozlámaní a s kruhmi pod očami. Prečítajte si o ďalších 5 výhodách kvalitného vankúša:

1. Zbaví vás chrápania

Chrápanie je spôsobené zúžením dýchacích ciest. Ak opomenieme bežnú nádchu, anatomické anomálie alebo napríklad konzumáciu alkoholu pred spaním, je najčastejšou príčinou spánok v nevhodnej polohe. Ortopedický vankúš vám ho ale pomôže napraviť.

2. Uľavíte krčnej chrbtici

Hoci vás bolesti krčnej chrbtice netrápia, pri novom vankúši aj tak vyžadujte ortopedické vlastnosti. Pri spánku na zlom vankúši vás totiž môže "za krkom" začať bolieť veľmi skoro. Kvalitný vankúš naopak podoprie chrbticu v jej prirodzenej polohe.

3. Nebude vás bolieť hlava

Ranná bolesť hlavy veľmi často súvisí práve s nevhodným vankúšom, ktorý dostatočne nepodopierakrčnú chrbticu . Obstaraním kvalitného vankúša tak vyriešite hneď dva problémy naraz a ráno budete vstávať svieži a plní energie.

4. Poruchy spánku sa stanú minulosťou

Neustále nočné budenie, našuchorenie vankúša a zmeny polohy. Ak vám to znie povedome, zrejme trpíte niektorou z porúch spánku. Kvalitný vankúš sa ale ihneď prispôsobí potrebám vášho tela a budete spať ako bábätko.

5. Zmierňuje prejavy alergie

Kvalitné vankúše sú hypoalergénne. To znamená, že umožňujú cirkuláciu vzduchu, ľahké čistenie a materiály, z ktorých sú vyrobené, odrádzajú roztoče. Pre alergikov by takýto vankúš mal byť samozrejmosťou, hypoalergénnosť by pri výbere ale mali zohľadniť aj ostatní. Ak totiž budete dlhodobo spať na starom vankúši, ľahko si môžete alergiu na roztoče vypestovať.

3 druhy vankúšov

1. Klasický vankúš. Ak preferujete klasický tvar, zamerajte sa pri výbere na materiál. Musí byť 100% hypoalergénny a prateľný.

2. Anatomický vankúš. Skvelo sa hodí pre ľudí, ktorí trpia bolesťami krčnej chrbtice alebo im chcú predchádzať.

3. Vankúš typu “dražé”. Patrí tiež medzi anatomické vankúše a je ideálny pre všetkých, ktorí potrebujú anatomické vlastnosti, ale zároveň majú radi klasický tvar vankúšov.