5 tipov na dokonalé jarné upratovanie v spálni

Májové počasie priamo láka na výlety do prírody, posedenie na vonkajších záhradkách a tiež na jednu menej príjemnú činnosť. Upratovanie.

Poznáte to - slnečné lúče presvitajú skrz okná, ktoré by si zaslúžili umytie a víriaci prach v izbe je tiež nejako viac vidieť. Pustite sa do gruntovania a urobte si poriadok aj v spálni. Máj je stále ešte jarný mesiac, takže máte poslednú šancu na jarné upratovanie.

Ostatne nie nadarmo je veľké gruntovanie spojené práve s týmto mesiacom. Je už totiž dosť teplo na to, aby ste otvorili okná dokorán, zároveň ale príliš chladno, než aby vám dovnútra nalietali muchy a komáre.

Zamestnajte vysávač, handru aj práčku

Každý má na jarné upratovanie iný systém a je len na vás, či mu obetujete celý víkend, alebo si ho rozložíte na etapy. Podstatné je, aby ste nič nevynechali:

1. Vyperte všetko, čo sa vyprať dá

Nahádžte obliečky, záclony i závesy do práčky. Ak to vaše vankúše a periny umožňujú, vyperte ich tiež. Usadzujú sa v nich roztoče, ktoré môžu byť silným alergénom a tak neuškodí sa ich raz za čas zbaviť. Ak sa vybavenie vašej postele prať nedá, zvážte nákup nového.

2. Dajte periny na slniečko

A zase tie roztoče. Neznášajú teplo a priame svetlo, takže ich denný pobyt na parapete rozhodne nenadchne. Vaše periny okrem toho nasajú vôňu jari a bude sa vám krásne zaspávať. Poriadny odpočinok si po veľkom upratovaní rozhodne zaslúžite!

3. Povysávajte a umyte posteľ

Poriadne umyte rošt a ak je to možné, tak aj rám postele. Zbavíte sa tak prachu a ďalších nečistôt, na ktoré inak počas roka zabúdate.

4. Dôkladne vyvetrajte

Prach von, čerstvý vzduch dovnútra. Teda len ak nie ste alergik - peľová sezóna je v plnom prúde, takže by ste si mohli zarobiť na bezsennú noc.

5. Skontrolujte stav svojho matraca

Matrac nevyperiete ani dôkladne nevyčistíte. Môžete ho síce dať na priame slnko, ale riskujete tým nachytanie peľu. A roztočov sa tým rovnako úplne nezbavíte. Práve z toho dôvodu je potrebné zhruba každých 7 rokov matrac obmieňať.

Netýka sa to tento rok práve toho vášho? Ak áno, pozrite sa na akčnú ponuku matracov, ktoré dýchajú.