5 užitočných rád, ako prežiť šedivú jeseň s úsmevom na perách

Jesenné depresie sa šíria ako epidémia a kvôli nim sa vám zdá celý svet na nič. Nemusíte však čakať, kým zlá nálada zmizne sama od seba. Buďte aktívni a rázne s ňou zatočte.

1. Prejdite sa v poludňajšej pauze


V lete ste prišli z práce, doma upratali, navarili a až potom šli na prechádzku. Teraz už po príchode domov vychádzku za svetla väčšinou nestihnete. Pokiaľ to ide, skúste si počas pekných dní predĺžiť obedovú pauzu.

Zájdite do vzdialenejšej reštaurácie alebo si vyjdite na krátku vychádzku do parku. Nasajete slnečné lúče a užijete si krásnu jeseň. Nevadí, keď si pauzu pretiahnete na hodinu, zostanete potom v práci o chvíľu dlhšie popoludní.

2. Zacvičte si


V lete ste stále niekde v pohybe a telo vyplavuje endorfíny. Na jeseň ľudia zostávajú častejšie doma a hormóny šťastia im chýbajú.

Keď je sychravo, nemusíte hneď obúvať bežecké topánky, keď vám nechce. Radšej sa preorientujte na plávanie, posilňovňu alebo skupinové cvičenia.

3. Oblečte sa farebne


Jeseň je plná farieb, ale len na krátky čas. Väčšinou sú dni šedivé a tmavé a ľudia podľa toho i obliekajú. Celý svet potom vyzerá smutne.

Bojujte proti tomu a zaraďte do svojho šatníka trochu farieb. Pokiaľ sa necítite na farebný kabát, kúpte si aspoň hrejivý šál v jasných farbách.

4. Zalezte si s knižkou


Často je vonku tak nepríjemne, že sa vám vôbec nechce von. Nevadí, i doma sa zabavíte. Zabaľte sa do deky, uvarte si čaj a začítajte sa do knižky, na ktorú ste v lete nemali čas.

Ak potrebujete rozveseliť, siahnite po knižkách, ktoré vás rozosmejú. Vyberte si Poslednú aristokratku od Evžena Bočka alebo knihu Po strništi bos od Zdeňka Svěráka. Obe získali cenu za humoristickú literatúru.

5. Doprajte si odpočinok


Na jeseň sa zdá všetko náročnejšie než v lete. Rešpektujte to, že vaše telo potrebuje viac odpočinku. Je to prirodzený kolobeh, i príroda na jeseň zvolňuje, aby si v zime dala úplnú pauzu.

Doprajte si spánok, pri ktorom si skutočne odpočiniete


Pokiaľ sa ráno budíte celí rozlámaní, je niečo zle. Problém bude pravdepodobne vo vašom matraci, ktorý chrbtici neposkytuje dostatočnú oporu. Spánkom strávite tretinu života, preto sa v takom prípade vyplatí poobzerať sa po novom.

Dobre si odpočiniete na matraci Calipo, ktorá vyhral v teste matracov kúpeľov Velichovky. Jadro je zo studenej peny s odvzdušňovacícmi kanálikmi. Ideálnou variantou pre páry je matrac Romantika s tvrdšou i mäkkšou stranou.