9 vecí, ktoré ovplyvňujú kvalitu vášho spánku

Nemôžete zaspať, v noci sa budíte alebo aj po 8 hodinovom spánku vstávate unavení? Ak sme práve popísali váš problém, váš spánok je nekvalitný a vy by ste mali rýchlo zapracovať na náprave!

1. Večera

Ťažké jedlo tesne pred spaním je zárukou nepokojného spánku. Váš organizmus totiž bude mať veľa práce s trávením a nemôže si cez noc dostatočne oddýchnuť. Jedzte preto najneskôr 2 hodiny pred spaním a doprajte si niečo ľahšie, napríklad šalát.

2. Večerný drink

Pohár vína pred spaním je síce lákavý, alkohol ale v tomto prípade funguje podobne ako ťažké jedlo - organizmus ho musí rozložiť a nestihne regenerovať. Vyhnite sa tiež kofeínovým nápojom a pred spaním popíjajte medovkový alebo harmančekový čaj.

3. Spánkový režim

Vstávajte a líhajte si vždy v rovnakom čase. Inak riskujete, že budete nedospatí alebo naopak prespatí. Dbajte tiež na to, aby ste spali aspoň 7 hodín.

4. Umelé svetlo

Svietiace obrazovky a displeje preukázateľne znižujú produkciu melatonínu, teda hormónu spánku. Pred spaním preto vypnite televíziu, odložte mobil a tablet a radšej si chvíľu čítajte.

5. Myšlienky na prácu

Pracovné problémy nechajte v kancelárii a neťahaj si ich domov. Jediné, čoho by ste tým dosiahli, je ďalší stres. Ten by potom zabránil kvalitnému odpočinku a teda načerpanie síl na ďalší boj s pracovnými výzvami.

6. Čerstvý vzduch

Najlepšie sa spí v dobre vetranej miestnosti. Ak nevyvetráte, ráno sa môžete prebudiť s bolesťou hlavy, čo nie je práve príjemný štart do nového dňa. Pred spaním vetrajte aspoň 10 minút, v spálni tak zároveň znížite teplotu.

7. Ticho, tma a teplota

Na tieto dva faktory ovplyvňujúce kvalitu spánku sa zamerajte už pri vyberaní miestnosti pre spálňu. Izba s oknami do rušnej ulice rozhodne nie je to pravé a západne orientované miestnosti tiež neodporúčame. Vhodné sú naopak východné izby, v ktorých vás ráno prebudí prirodzené denné svetlo.

8. Orientácia postele

V posteli pod oknom hrozia problémy s hlukom či prievanom, kúrenie zase nezdravo zahreje hlavu či nohy. Podľa čínskeho učenia o harmónii feng-shui by potom posteľ nemala byť oproti dverám.

9. Kvalitný matrac

Matrac je pre zdravý spánok úplne zásadný. Na správnom totiž nebudete zložito hľadať správnu polohu a ráno nevstanete rozlámaní a s bolesťou za krkom.

Nezabudnite ale, že každému človeku vyhovuje iný matrac. Pre rodiny sú ideálne partnerské matrace s tuhšou a mäkkšou stranou a dospievajúce deti určite poteší cool teenage matrace.