Aj materiál posteľnej bielizne hrá rolu v tom, ako sa vyspíte

Častokrát vyberáme našu posteľnú bielizeň podľa farieb, rôznych vzorov či motívov ale premýšlali ste niekedy počas nákupu obliečok aj nad tým, z akého materiálu sú vyrobené? Aj to totiž dokáže ovplyvniť kvalitu vášho spánku.

Zabaliť sa do teplej periny je určite príjemný pocit najmä v týchto sychravých dňoch blížiacej sa zimy. Nerušený spánok nám okrem kvalitnej postele, vankúša a prikrývky pomôže zabezpečiť aj kvalitná posteľná bielizeň. Preto by sme na nej nemali šetriť a radšej si dopriať také obliečky, ktoré nám budú po všetkých stránkach príjemné.Vyrábajú sa z rozličných materiálov, v rôznych farbách a motívoch, niektoré viac hrejú, iné zase chladia. Ponúkame vám preto prehľad najpoužívanejších materiálov a ich vlastností, ktorý vám uľahčí výber tej správnej posteľnej bielizne do vašej spálne.

Satén

Táto lesklá tkanina je veľmi príjemným materiálom a taktiež pôsobí luxusným dojmom. V zime zahreje a v letných mesiacoch naopak dokáže schladiť. Je vyrobený z česanej bavlny v atlasovej väzbe. Oproti umelému saténu je ten prírodný vhodnejší najmä po hygienickej stránke. Dokáže ľahšie odviesť vlhkosť, a teda saje pot, nedráždi pokožku a je mimoriadne príjemná na dotyk. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že je nutné saténovú posteľnú bielizeň žehliť.

Bavlna

Ide o prírodné vlákno, ktoré sa získava z plodov bavlníku. Tento druh materiálu sa vyznačuje nielen svojou schopnosťou absorbovať vlhkosť ale je aj pevný, vzdušný a odolný voči svetlu. Má vysokohygienické vlastnosti, a preto je vhodný aj do detskej postieľky. Bavlnené obliečky je možné prať na 60°C, pri vyšších teplotách by mohlo dôjsť k ich zrazeniu.

Bavlna-satén

Veľmi obľúbená je kombinácia týchto dvoch materiálov. Bavlnený satén je nádherne lesklý, mäkký, jemný a ľahko sa udržuje. Táto česaná bavlnená priadza má skutočne luxusný vzhľad a dokonca trikrát dlhšiu životnosť. Vysoká kvalita sa však odráža na cene takýchto obliečok.

Ľan

Ľanová posteľná bielizeň má predovšetkým antibakteriálne účinky, čo ocenia najmä alergici. Jedná sa o prírodný materiál, který je priedyšný, antistatický a má výborné termoregulačné vlastnosti. Ľanové vlákna sú pevné a odolnejšie než bavlna. Mnohí výrobcovia sa preto znovu vracajú k jeho použitiu.

Flanel

Ideálna voľba pre zimomravých. Tento vysoko hrejivý materiál je stále veľmi obľúbený. Flanel je potrebné žehliť, ale v porovnaní s bavlnou vydrží dlhšie hladký a vďaka jeho hustote je schopný lepšie chrániť vankúš a prikrývku. Nevýhodou môže byť háklivosť na jemné poškodenie ako je napríklad záder či menšie dierky.

Syntetické materiály

Vynikajúcou vlastnosťou syntetických materiálov je ich jednoduchá údržba. Rýchlo schnú a nemusia sa žehliť, protože sa vôbec nekrčia. Ide napríklad o polyamid, polyester či mikrokrep, ktorý si aj po viacerých praniach zachováva pevnosť a jasné farby. Nevýhodou je, že neabsorbujú tak dobre pot a sú šmykľavé. Na druhej strane však vyhovujú alergikom a sú cenovo najdostupnejšie.

Kvalitná posteľná bielizeň vám poskytne komfort a pohodlie, ktoré sú počas spánku dôležité. Čarovnú a pokojnú atmosféru v našej spálni však dotvárajú aj farby obliečok. Vhodné sú neutrálnejšie farby ako je biela, slabo zelená či modrá, ktoré pôsobia relaxačne a uvolňujú zmyslové vnímanie. No najdôležitejšie je, nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál, farbu či motívy, aby ste sa vo svojej perinke cítili dobre a pohodlne.