Aká je správna výška postele a ako nastaviť nízku posteľ?

Ako si kto ustelie, tak si ľahne. Posteľ je jednoznačne dominantou každej spálne a má priamy vplyv na to, ako sa vyspíte. Pri jej kúpe sa zamyslite nielen nad jej šírkou a dĺžkou, ale aj výškou. Správne vysoká posteľ má hneď niekoľko výhod, ktoré si predstavíme práve teraz.

Výšku postele by ste mali vyberať predovšetkým s ohľadom na výšku vašej postavy. Ľudia menšieho vzrastu nepotrebujú prehnane vysoké postele, z ktorých pri sedení nohami nedosiahnu na zem, a ľudia vysokí sa zase budú zbytočne namáhať pri vstavaní takmer zo zeme. Aká výška je teda ideálna a ako ju docieliť?

Aká je ideálna výška postele

Výška postele je individuálny parameter, ktorý sa odvíja od vašej výšky. Nemožno teda jednoznačne určiť, ktoré číslo bude to pravé. Všeobecne sa však odporúča posteľ s výškou ložnej plochy medzi 45-55 cm. U seniorov môže byť toto číslo pokojne aj o 10 vyššie.

Dobrá rada: To, aká výška pre vás bude najlepšia, ľahko zistíte, keď si na posteľ sadnete. Pri plnom postavení chodidla na zem by vaše koleno malo zvierať plus mínus pravý uhol.

Kto potrebuje vysokú posteľ

Vysoká posteľ by mala byť jasnou voľbou pre:

  • maminky vo vysokom stupni tehotenstva,
  • seniorov,
  • osoby trpiace problémami s pohybovým aparátom,
  • všetkých, ktorí trpia vysokým tlakom.

Výhody vysoko položenej ložnej plochy

Okrem toho, že sa z postele dobre vstáva a tiež sa do nej pohodlne líha, má ešte ďalšie výhody.

  • Vo výške okolo 50 cm sa toľko nevíri prach, čo ocenia nielen alergici, ale všetci, u koho je zdravie na prvom mieste.
  • Na vyššej posteli je teplejšie, pretože teplo od zeme sála nahor.
  • Ste chránení pred prievanom, ktorý je najrazantnejší najmä pri zemi (kvôli prieduchu medzi dverami a podlahou)

Ako z nízkej postele urobiť posteľ vysokú?

Možno, že už doma máte posteľ, ktorá je síce nízka, ale celkovo vám ladí so zariadením spálne a nová by vám celkový koncept zbytočne narúšala. Aj pre vás však existuje jednoduché riešenie. Stačí si zaobstarať dostatočne vysoký matrac. V našej ponuke matracov nájdete presne ten, ktorý hľadáte. Ich výšky začínajú zhruba na 15 cm a končia na čísle 30. Ideálnou voľbou je matrac Super Fox, ktorý zoženiete s výškou od 18 do 28 cm.

 oi6b93i0

Výber matraca podľa hĺbky rámu postele

Pri výbere nezabudnite zohľadniť aj to, akú zápustnú hĺbku má rám vašej postele. Zápustnou hĺbkou myslíme vzdialenosť hornej hrany bočnice po hornú hranu roštu. Tento parameter je dôležitý pre to, aby vám matrac z postele nepadal alebo sa v nej naopak "neutopil".

Všeobecne platí, že bočnica by mala kryť najmenej štvrtinu matraca. Vďaka tomu zabránite jeho prípadnému vypadnutiu. Ak sa teda rozhodnete pre výrobok s výškou 20 cm, malo by byť najmenej 5 cm kryté bočnicou. V prípade, že máte vysoké bočnice a zvolíte príliš nízke prevedenie, môže vás rám postele pri odpočinku nepríjemne obťažovať.