Ako bojovať s roztočmi v spálni

Alergici na peľ preklínajú jar, alergici na roztoče ale môžu preklínať celý rok. Namiesto lamentovania je ale lepšie aktívne konať a nedať roztočom šancu ovplyvniť váš život.

Alergiou na roztoče trpí druhý najvyšší počet Slovákov. Na prvom mieste sú alergici na peľ, u nich ide ale o sezónnu záležitosť. Nechceme ich situáciu zľahčovať, ale peľová sezóna trvá "len" zhruba od marca do začiatku letných prázdnin.

Alergici na roztoče oproti tomu nemajú pokoj nikdy, pretože roztočom sa výborne darí priamo u nich doma. Nikdy sa ich nemožno úplne zbaviť, ide však aspoň výrazne znížiť ich počet.

Spoznajte svojho nepriateľa

Samotné roztoče ľuďom neškodia, silným alergénom sú ich výkaly. Tie sa postupom času hromadia a čím ich je viac, tým silnejšiu reakciu na ne alergik má.

Roztočom sa najlepšie darí v matracoch, kde je temno, vlhko a majú tam dostatok potravy v podobe čiastočiek kože, ktorá z ľudí neustále opadáva.

 

 ryma_postel_roztoci

Použitie chrániča matraca

Nezabudnime na jednoduché a účinné opatrenie, ktoré môže mať veľký vplyv na vaše zdravie – chránič matraca. Chráni matrac pred prenikaním nečistôt a vlhkosti, čo zabraňuje vytváraniu ideálneho prostredia pre roztoče. Okrem toho, chránič matraca tiež predlžuje životnosť vášho matraca tým, že ho ochraňuje pred opotrebením a znečistením.

chranic

4 materiály matracov pre dokonalú ochranu pred roztočmi

V posteli trávite približne tretinu dňa a jej vybavenie by ste preto nemali podceňovať. Základom je kvalitný matrac z materiálu, ktorý nie je roztočom príjemný:

  • Studená pena je výsledkom dlhodobého vývoja a poskytuje záruku optimálneho prúdenia vzduchu a dlhej životnosti.
  • Latex sa používa na výrobu matracov s vynikajúcimi antialergickými vlastnosťami. Ich súčasťou sú odvzdušňovacie kanáliky, ktoré roztočom rozhodne nesvedčia.
  • Pružiny sa opäť vracajú do slovenských spální a nie je sa čomu diviť - ich vývoj značne postúpil a dnes už nehrozí vŕzganie ani trčiace perie. Moderné taštičkové matrace perfektne rozložia váhu a vďaka svojej vzdušnosti zaistia skvelé prúdenie vzduchu a teda odolnosť proti roztočom. Matrac nie je všetko.

Kvalitný matrac s antialergickými vlastnosťami patrí na lamelový rošt, ktorý zaistí potrebnú cirkuláciu vzduchu. Okrem toho by ste mali dbať aj na vankúše a perinu. Napríklad prikrývka a vankúš Hypoallergen umožňuje pranie pri teplote 95 °, takže roztoče nemajú šancu.

rost

Pomôže aj dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

  • Každé ráno a večer minimálne päť minút vetrajte.
  • Každý týždeň perte pyžamo a lôžkoviny.
  • Raz mesačne vyperte poťah matraca aspoň na 60°.
  • Kedykoľvek je to možné, nechajte vankúš, perinu a ideálne aj matrac na mraze alebo na slniečku.

probouzeni