Ako môže spln ovplyvniť kvalitu nášho spánku?

Vedeli ste, že aj spln môže mať neblahý vplyv na váš spánok? Citlivejší jedinci poznajú problémy so splnom, ostatní ani nepostrehnú, že spln nastal. Ale pozor! Aj keď ho niektorí nevnímame, naše telo s nami nemusí súhlasiť!

Vedci síce doteraz neobjasnili príčiny vplyvu splnu na ľudské telo, ale aj keď tento jav nevedia zatiaľ vysvetliť, neznamená to, že neexistuje. Naopak prebehla rada štúdií, ktoré potvrdzujú zmeny správania ľudského organizmu.

Pre obdobie splnu je typickým javom najsilnejší morský príliv. A keďže prevahu ľudského tela tvorí práve voda, je úplne prirodzené, že sa môže správať inak aj naše telo.

Ľudia môžu trpieť napríklad nespavosťou, bolesťami hlavy, intenzívnymi emóciami a tak ďalej. Existuje nespočetné množstvo teórií o splne, ktoré siahajú do pradávnej histórie. Mnoho vedcov sa domnieva, že môže ísť o prirodzený evolučný pozostatok, kedy sa v pradávnych dobách pri splne necítili ľudia počas spánku bezpečne, pretože boli pod jasným svetlom ľahšou korisťou pre nočných predátorov.

Existuje aj štúdia, pri ktorej bola sledovaná skupina dobrovoľníkov počas spánku, pred aj v období splnu mesiaca. Prekvapivým zistením bolo, že počas splnu títo ľudia produkovali značne menšie množstvo hormónu melatonínu, ktorý spôsobuje ospalosť a priebeh hlbokého spánku sa im znížil až o 30%.

Ale ako je to dnes napríklad s osobami, ktorým do spálne mesačný svit neprenikne a napriek tomu trpia nespavosťou? V takejto situácii, keď sa na spln plne sústredíme, môže na kvalitu nášho spánku nepriaznivo zafungovať naše podvedomie.

Ako nad splnom vyhrať?


1. ľahký jedálniček

odporúčame jesť veľa zeleniny a ovocia, naopak vynechať ťažšie jedlá a alkoholické nápoje. Prečo? Pretože ide o energeticky namáhavé obdobie a nevhodná strava by tak náš organizmus ešte viac zaťažila.

2. prechádzka alebo cvičenie

zájdite si na prechádzku na čerstvom vzduchu alebo zašportovať. Prečo? Pretože si vaše telo potrebuje poradiť s prebytočnou energiou a navyše vás vyplavené hormóny endorfíny pomôžu udržať v psychickej rovnováhe.

3. horúci kúpeľ

odporúčame bylinný kúpeľ v kombinácii s popíjaním bylinkového čaju. Prečo? Pretože bylinky pôsobia pri kúpeli ako na kožu, ktorou do tela prenikajú liečivá, tak aj svojou aromatickou vôňou, ktorú pri kúpeli vdychujeme.

4. kvalitný matrac

obstarajte si matrac, ktorý bude spĺňať vaše kritériá pohodlnosti Prečo? Pretože matrac síce nezmierni účinky splnu, avšak môže to byť jedna z odpovedí na otázku, prečo sa vám nedarí zaspať.

Spln nás čaká tento mesiac v nedeľu 16.10.. Prajeme vám, nech prebehne v pokoji a bez vlkolakov! :-)