Trápi vás nespavosť? Vieme prečo a ako sa jej zbaviť

Prevraciate sa zo strany na stranu, natriasate vankúš a napriek tomu stále pozeráte do stropu. Minúty ubiehajú a budíček sa nezadržateľne blíži. Už tušíte, že ďalší deň nebude stáť za nič. Také je prekliatie nespavosti.

Raz za čas sa to stane každému. Proste nemôžete zaspať. Nespavosť čiže insomnia je najčastejšou poruchou spánku a ak je občasná, nemusíte sa znepokojovať.

Problémom je, keď nemôžete spať dlhšie ako 6 mesiacov. V takom prípade pravdepodobne trpíte chronickou insomniou a je na čase navštíviť lekára.

Nech už ale nemôžete zaspať občas alebo pravidelne, nie je to nič príjemné. Aby ste mohli s nespavosťou bojovať, musíte najprv odhaliť jej príčiny.

Dôvody nespavosti hľadajte vo svojom okolí

Prečo nemôžete spať, je občas prosté:

Náprava je jednoduchá - zatvoriť alebo otvoriť okno, zaobstarať si štuple do uší alebo nový matrac. Sami zvyčajne spoznáte, čo vám ku kvalitnému odpočinku chýba.

Ale aj vo svojom vnútri

Niekedy ale príčina nespavosti na prvý pohľad jasná nie je. Potom nezostáva iné, než obrátiť pozornosť k tomu, čo ste celý deň (a hlavne večer) jedli, pili a robili.

Za to, že sa len prevaľujete v posteli, možno môže nadmiera kofeínu, alkoholu alebo tučného jedla. Odborníci tiež varujú pred používaním elektronických zariadení hodinu pred spaním. Prehliadanie noviniek na žiarivom displeji mobilu alebo tabletu tak nie je tá správna aktivita, ktorej by ste sa mali venovať v posteli.

Najväčším problémom však býva stres. Ak nedokážete nechať pracovné či osobné problémy za dverami spálne, je veľmi pravdepodobné, že vám budú kolovaťv hlave a úzkosť vám nedopraje pokojný odpočinok.

9 tipov, ako bojovať s nespavosťou

  • 1. Vyhnite sa pred spaním stimulujúcim nápojom a ťažkým a sladkým jedlám.
  • 2. Čítajte si knihu alebo počúvajte obľúbenú hudbu. Nepúšťajte televíziu ani iné elektronické zariadenia.
  • 3. Nespite cez deň.
  • 4. Nepite večer alkohol. Pohárik “na dobrú noc” je povera.
  • 5. Doprajte si šálku čaju s medovkou, valeriánou lekárskou alebo chmeľom. Tieto bylinky upokojujú a pomáhajú zaspať. Okrem týchto byliniek je tiež veľmi účinný CBD olej, ktorý pomáha upokojiť sa aj v náročnom období.
  • 6. V spálni dobre vyvetrajte. Na čerstvom vzduchu sa zaspáva lepšie.
  • 7. Vytvorte si upokojujúci večerný rituál.
  • 8. Ak nemôžete zaspať, vstaňte a chvíľu sa venujte nejakej jednoduchej činnosti.
  • 9. Kúpte si do spálne kvalitný matrac, vankúš a perinu. Bez poriadneho vybavenia nie je poriadny odpočinok.