Ako riešiť nočné pomočovanie detí?

Stáva sa vášmu dieťaťu, že sa prebudí s mokrou plachtou? Chceli by ste mu pomôcť, ale neviete ako? Príčina problému je možno úplne banálna, v iných prípadoch je na mieste odborná pomoc psychológa. Prečítajte si, čo môžete vy ako rodičia robiť pre zlepšenie situácie, a ako ochrániť matrac pred znečistením do tej doby, než sa problém vyrieši.

Dieťa nikdy netrestajte

Nočné pomočovanie trápi každé piate dieťa medzi piatimi a dvanástimi rokmi. Ak sa to občas stane aj vášmu dieťaťu, uistite ho, že nejde o nič vážne a že prestieradlo sa jednoducho vyperie. Keď sa však situácia opakuje niekoľkokrát do týždňa, je na mieste ju začať riešiť.

A ako?

  • V pokoji si s dieťaťom pohovorte '''o možných problémoch v škole alebo v rodine' ''
  • Nič dieťaťu nevyčítajte
  • Neprenášajte na dieťa svoj ​​stres
  • Poraďte mu, aby pred spaním toľko nepilo
  • Dajte mu čas, nečakajte, že sa prestane pomočovať zo dňa na deň

Keď sa situácia ani po niekoľkých týždňoch nezlepší, skúste kontaktovať detského psychológa. Pripravte sa ale aj na to, že po rozhovore s dieťaťom môže označiť ako príčinu problému aj vás a vaše nezhody s partnerom alebo vaše prílišné nároky na dieťa.

Pod prestieradlo vložte matracový chránič

Než sa vám s vaším dieťaťom podarí pomočovanie prekonať, chráňte matrac, na ktorom dieťa spí! Stačí zaobstarať matracový chránič, ktorý neprepustí žiadne tekutiny. Gumičkami v rohoch ho ľahko pripevníte k matracu a cez neho natiahnete prestieradlo.

Matracový chránič RIZO PU má spodnú vrstvu z nepriepustného polyuretánu, ktorú prekrýva mäkšia froté strana. Celý chránič ľahko zložíte a vyperiete až na 90°. K matracu sa teda nič nedostane, a vaše dieťa vďaka tomu nebude pod takým tlakom.

Prajeme vám veľa trpezlivosti a čo najviac suchých nocí!