Ako správne vybrať matrac či rošt u sedavého zamestnania?

Bolesti chrbta, opuchy nôh či obezitu často spôsobujú činnosti, ktoré vykonávate každý deň. Jednou z nich môže byť aj spánok na nevhodne zvolenom matraci či rošte.

Problémy sedavého zamestnania

Ak patríte medzi tých, čo celú pracovnú dobu v práci presedia na jednej stoličke, pravdepodobne vás skôr alebo neskôr začne bolieť chrbát. Pokiaľ po práci netrávite aspoň hodinu aktívne, koledujete si o problémy s obezitou.

Predstavíme vám možné príčiny ťažkostí sedavého zamestnania a poradíme vám, ako môžete zmierniť ich následky či ako týmto zdravotným problémom ideálne predísť.

Bolesti chrbta

Počas dlhého sedenia sa väčšina z nás dostáva do nesprávnej pozície držania tela, zvyčajne sa hrbíme a výsledkom môžu byť bolesti chrbtice. Chrbát sa dostáva do úplne neprirodzenej polohy, svaly sú povolené a nedokážu sa posilniť.

Zdravotným problémom môžeme ale predísť napríklad:

  • vhodnou stoličkou
  • dostatočným pohybom (so správným držaním těla)
  • cvičením (vhodné cviky na chrbát)
  • vhodným výberom matraca

Vhodným typom matraca v týchto prípadoch sú zdravotné matrace s anatomickou profiláciou, ktorá zaisťuje ideálnu polohu chrbtice a podporuje tvarovú stálosť v priebehu spánku.

Opuchy nôh

Ľudia, ktorí trpia obezitou, nosia nevhodnú obuv či striedavo dlho sedia a stoja sa môžu dosť často sťažovať na opuchy dolných končatín. Opuchy sú spôsobené tým, že žily nie sú schopné v dostatočne rýchlom tempe odvádzať krv späť do srdca a dochádza tak k nahromadeniu telesných tekutín v okolitých tkanivách.

Zdravotným problémom môžeme ale predísť napríklad:

  • vhodnou obuvou (s plnou pätou, mäkkšou špičkou, ortopedickými vložkami)
  • pohybom (plávaním, dlhšou chôdzou...)
  • lymfatickou masážou končatín (výrazné prekrvenie končatín)
  • správným výberom roštu

Vhodným typom roštu pre ľudí trpiacich opuchmi nôh je polohovací rošt. Ten okrem polohovania hlavy umožňuje tiež polohovanie v oblasti dolných končatín, ktoré prinesie vašim nohám potrebnú úľavu a regeneráciu.

Ak sú však vaše zdravotné problémy závažné či chronického rázu, neváhajte v tomto prípade vyhľadať pomoc lekára!