Ako vás môže klimatizácia pripraviť o pokojné spanie?

Za príjemný chládok v miestnosti sme počas letných trópov neskonale vďační. Klimatizácia je v lete skvelým služobníkom, ale iba do chvíle než nás kvôli nej skolí zákerná choroba! Čo je ich príčinou a aká je najlepšia prevencia? Poradíme vám!

Ako nás ohrozuje klimatizácia?

Pobyt v klimatizovanej miestnosti alebo cestovanie dopravným prostriedkom s klimatizáciou je počas tropických horúčav veľmi príjemné. Nastavenie klimatizácie však ovplyvňuje aj náš zdravotný stav! Príliš veľký teplotný rozdiel medzi interiérom a vonkajším prostredím je pre organizmus značne vysiľujúce a nie vždy teplotný šok ustojíme v zdraví. Optimálny rozdiel medzi teplotou vonku a vo vnútri je 5 ° C.

V lete si k väčšiemu pohodliu môžete pomôcť aj ďalšími na pohľad maličkosťami. Noste na sebe oblečenie z prírodných priedušných materiálov, chráňte sa pokrývkou hlavy, dodržujte pitný režim a prispôsobte jedálniček. Ťažké a tučné jedlá vymeňte za potraviny, ktoré vás posilnia a dodajú poriadnu dávku vitamínov.

Najčastejšie trable

  • Nachladnutie

Nepríjemné škrabanie v hrdle, chrapot, nádcha. Všetky tieto nepríjemnosti vás môžu zasiahnuť vplyvom klimatizácie. Príčinou je suchý vzduch a jeho veľmi nízka teplota. Dochádza k ochromeniu dýchacích ciest a k nahromadeniu hlienu v hrtane. V akútnych prípadoch môže dôjsť až k dočasnej strate hlasiviek.

Z prechladnutia nemôžete viniť len zle nastavenú klimatizáciu. V lete zohrávajú svoju úlohu i ľadové drene, zmrzliny alebo mokré plavky. To všetko je obrovskou záťažou pre vašu imunitu! Náhly teplotný rozdiel môže byť aj príčinou nespavosti!

  • Angína

Neslávne preslávené biele mandle a začervenané hrdlo vás úplne bezpečne utvrdia v stanovenej diagnóze. S angínou sa organizmus vysporiadava oveľa horšie než s obvyklým prechladnutím. S antibiotikami neriskujte a statočne sa ukrývajte pred priamym slniečkom. V opačnom prípade by ste ešte viac oslabovali organizmus, choroba by sa mohla prehĺbiť a liečba významne predĺžiť.

  • Kĺby

Nenechávajte klimatizáciu fúkať priamo na seba! Nečakané a nepríjemné bolesti lakťa, ramena či kolená môžu byť opäť dôsledkom zle nastavenej a nasmerovanej klimatizácie. Prechladnuté kĺby premazávajte hrejivými masťami, ktoré vám uľavia od bolesti.