Ako vek ovplyvňuje výber matraca

Pri výbere nového matraca nás ovplyvňuje mnoho faktorov, z ktorých jedným z najdôležitejších je vek. Rôzne vekové kategórie volia rôzne typy matracov.

Vybrať správny matrac nie je len tak. Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú vhodnosť matraca. Môžeme sa na ne pozerať z rôznych hľadísk:

  • telesné stránky (matrace XXL, extrémne vzdušné matrace pre nadmerne potivé, matrace s predĺženou dĺžkou);
  • životného obdobia (tehotenstvo, dlhodobá choroba, zdravotné problémy);
  • prevažujúcich aktivít spáča (športovec, ťažko manuálne pracujúci)

a v neposlednom rade aj veku. V dospelosti je možné vybrať si matrac podľa vlastného priania, ale než sa tak stane, je potrebné dbať na správnu oporu vyvíjajúcej sa chrbtice a vybrať na to vhodný matrac.

tara-raye-fiWshslUTFw-unsplash 

Ľudský život z pohľadu výberu matraca

Bábätko

Keď sa narodí nový človiečik, potrebuje nielen veľa starostlivosti, lásky a nehy, ale aj bezpečnú postieľku s kvalitným matracom. Vyberajte skôr tuhší matrac (kvôli dostatočnej podpore chrbtice) a priedušný (je nutné zaistiť odvod vlhkosti – pot, sliny, moč). Pre maximálnu hygienu je dobré zvoliť snímateľný a prateľný poťah. Z našej ponuky vám do detskej postieľky odporúčame matrac Vojta.

tara-raye-fiWshslUTFw-unsplash

Teenager

Ani sa nenazdáme a malé roztomilé bábätko nám dospeje do puberty. Aj v tomto období je potrebný správny matrac, pretože ľudská chrbtica rastie až do 15-18 rokov. Optimálna je skôr tvrdšia ložná plocha. Anatomické zónovanie zatiaľ nemá treba riešiť – väčšina detí sa stále točí a mení polohu spánku, takže by aj tak bolo zbytočné. Veľmi obľúbeným matracom je Dáša Tropico.

Dospelý

Keď už sme dospelí, máme na výber obrovské množstvo matracov. Môžeme si vybrať podľa telesných parametrov (váha, výška), tuhosti, priestoru, ktorý máme k dispozícii a často aj finančné čiastky, ktorú sme ochotní do matraca venovať. Ďalej sa ponúkajú matrace špeciálne vyvinuté pre maximálny odvod vyhkosti, prispôsobivosti telu, apod. Pre partnerov sú do manželskej postele ideálnou voľbou partnerského matraca. Požiadavky na matrac sa samozrejme môžu s vekom meniť, preto nie je nič neobvyklé, keď budeme svoj matrac meniť po 7-8 rokoch (hygienická životnosť matraca je dokonca len 5 rokov!).

pexels-thirdman-7218828

Seniori

S rastúcim vekom sa líšia aj požiadavky na matrac. Pribúda zdravotných problémov a komplikácií s pohybovým aparátom, ktorým dokážu niektoré matrace čiastočne uľaviť. Seniori často volia zdravotné matrace s vyššou výškou, ktorá uľahčuje vstávanie, s anatomickými zónami, špeciálnym systémom Airforce pre lepší odvod vlhkosti či matrac s masážnou profiláciou pre lepšie prekrvenie pokožky. Pre dlhodobo ležiace sú vhodné antidekubitné matrace, ktoré zamedzujú vzniku nebezpečných preležanín.