Ako zatočiť s bolesťou chrbta počas tehotenstva?

Telo mamičiek v priebehu tehotenstva prechádza najrôznejšími zmenami. Spôsobuje ich nielen rast bábätka, ale tiež rastúce prsia a hormóny, ktoré telo v priebehu tehotenstva produkuje. Kvôli fyziologickým zmenám sa ťažisko tela posúva viac dopredu, čo môžeme prirovnať k chôdzi s prehnutými chrbtom, ktorá pri dlhodobejšom trvaní rozhodne príjemná nie je. Ako chrbtu najlepšie uľaviť?

Všímajte si postoj svojho tela

Počas dňa sa zamerajte na to, ako stojíte, ale tiež ako sedíte. Pasívny posed so zhrbeným ramenami upravte do sedu s vyrovnanými chrbtom a ramenami. Počítajte tiež s tým, že si počas tehotenstva neposedíte s nohou cez nohu, čo tiež spôsobuje bolesti chrbta. Ak budete počas dňa dlhšie postávať, stojte na plných chodidlách s podsadeným zadočkom. Nezabudnite uvoľniť ramená a hlavu noste hrdo nahor, bude z vás predsa mama!

Naučte sa relaxovať

Celé vaše telo dostáva počas tehotenstva veľa zabrať, takže si zaslúži pravidelné chvíľky oddychu a relaxácie. Medzi obľúbené polohy sa radí tá v ľahu na boku s pokrčenými nohami podloženými vankúšikom medzi kolenami. Ak preferujete ležanie na chrbte, dajte si pod hlavu vankúšik a bruško zospodu podložte bedrovníkom z pamäťovej peny.

Chráňte sa pred bolesťou prevenciou

Bolestiam chrbta, ale aj kŕčovým žilám alebo nadmernej únave môžete úspešne predchádzať. Stačí, keď si počas sedenia dáte nohy do zvýšenej polohy, ideálne ich natiahnite na stoličku alebo podnožku. V ľahu nohy oprite o stenu. V tehotenstve by ste mali spať na matraci z pamäťovej peny, ktorá sa optimálne prispôsobí vášmu telu.

Nezabudnite sa hýbať. Pre tehotné je najlepšia chôdza. Takže vyrazte na prechádzku do prírody alebo omrknúť detské obchodíky. Denne by ste mali nachodiť 10 000 krokov, ktoré vás budú udržiavať v kondícii. Okrem chôdze môžete začať navštevovať cvičenie pre tehotné alebo tehotenskú jogu. Pod profesionálnym dohľadom sa nemusíte ničoho obávať.

Nehanbite sa používať rôzne kompenzačné pomôcky. Pri veľkom brušku sa značnej obľube teší tehotenský pás. Dôležitú úlohu hrá aj vhodne zvolená obuv, ktorá môže ovplyvniť nielen samotné chodidlá, ale aj stav vašej chrbtice. Dojčiacim vankúšom podložíme ktorúkoľvek časť tela a po narodení bábätka vám bude užitočným pomocníkom pri dojčení.