Biely šum uspáva bábätká i dospelých

Počuli ste už niekedy o takzvanom bielom šume? Možno nie, ale samotný biely šum určite dobre poznáte. Je to typicky monotónny zvuk, ktorý sa v poslednej dobe začal využívať pre lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok. Prečítajte si o bielom šume viac a možno zistíte, že vám pomôže dobre spať.

Zaspávajte za zvuku dažďa alebo vodopádov

Biely šum je náhodný signál s rovnomernou spektrálnou hustotou. Laicky povedané to znamená, že je jeho tón stále rovnaký a zvuk sa nemení. Využíva sa v hudbe, v psychológii aj v oblasti zdravého spánku.

Niektorí ľudia a deti totiž neznášajú ticho alebo rušivé zvuky. U bieleho šumu sa im zaspáva oveľa lepšie.

A aké sú obľúbené šumivé zvuky?

  • Dážď
  • Vodopády
  • Zrniaca televízia
  • Vzdialená diaľnica
  • Spustený fén

Monotónny zvuk vám pomôže zaspať, aj keď napríklad bývate na rušnej ulici a neradi používate štuple do uší. Biely šum totiž dokáže ostatné zvuky odfiltrovať, hoci zďaleka nie je tak hlasný. Niektoré firmy ho dokonca využívajú v kanceláriách, pre väčší pokoj zamestnancov.

Kúpte si špeciálny prístroj alebo aplikáciu

Ak vás predstava zaspávanie pri bielom šume zaujala, môžete si zaobstarať priamo zvukový prístroj, ktorý bude biely šum vydávať po celú noc. Pustiť si taký zvuk z úsporného prístroja navyše vyjde určite lacnejšie, ako ho vytvárať prirodzene.

Biely šum môžu vydávať aj aplikácie pre mobilné telefóny. Stačí si len vybrať vami preferovaný zvuk a zavrieť oči. Možno ráno zistíte, že ste sa vyspali oveľa lepšie, a že vás nebudili susedia ani ranný spev vtákov.