Ako je možné ovplyvniť kvalitu detského spánku?

Základom pre kvalitný spánok detí je bezpečná postieľka s primerane tvrdým matracom. Avšak ako vybrať ten správny? Prinášame Vám pár tipov...

Narodenie dieťaťa považuje väčšina rodičov za jeden z najkrásnejších a najintenzívnejších zážitkov v živote. Malý človiečik pomaly preskúmava a objavuje svet, vyžaduje starostlivosť aj lásku a v neposlednom rade tiež zdravé prostredie, v ktorom sa formuje jeho budúci vývoj. Behom niekoľkých prvých mesiacov sa spánkový režim plne prispôsobí potrebám dieťaťa. Od štvrtého mesiaca si privyká spánkovým zvyklostiam a jeho spánok sa pomaly, ale iste stabilizuje. Kvalitu detského spánku však môžu nemalou mierou ovplyvniť sami rodičia. Základom úspechu je výber vhodnej postieľky a matraca.

Spánok detí v číslach

Každé dieťa je individuálne a jeho potreby sú tiež veľmi rôznorodé. Novorodenec môže prespať až dvadsať hodín denne. Zhruba okolo druhého mesiaca dieťatko začíná oddeľovať nočný spánok od toho denného a v priemere spí okolo 18 hodín. V jednom roku sa množstvo spánku znižuje na 12 – 17 hodín. Deti vo veku batoľaťa potrebujú zhruba 10 – 16 hodín spánku. Existujú však rôzne extrémy. Niektoré detičky patria hneď po narodení k tým živejším a niektorí spáči dokážu aj v piatich rokoch tromfnúť „priemerného“ novorodenca.

Ako vyberať detskú postieľku a matrac?

Pri výbere postieľky by sme mali dbať predovšetkým na jej stabilitu a materiály, z ktorých je vyrobená. Najvhodnejšie sú pochopiteľne materiály prírodné, ktoré by mali byť opatrené zdravotne nezávadným náterom. Detský matrac by nemal byť príliš mäkký. Pokiaľ by dieťatko mäkký matrac preležalo, priehlbina by spôsobovala pokrivenie chrbtice a ďalšie ortopedické potiaže už v ranom veku. U detských matracov tiež nie je nutné vyberať tie s výrazným zónovaním. Pri výbere by ste sa mali zamerať skôr na tvrdosť matraca (doporučuje sa matrac tvrdší), pružnosť a hygienickú nezávadnosť. V tejto súvislosti môžeme doporučiť matrac Amálka, ktorého súčasťou sú masážne výčnelky, ktoré sa podieľajú na efektívnom prekrvení svalov a pokožky behom detského spánku. Súčasťou matraca je aj snímateľný poťah, pratelný na 60 °C. Motív poťahu je možné vyberať z 3 variant (univerzálny bezfarebný poťah a poťah s dinosaurami vo farbe červenej alebo modrej).