Chcete byť úspešní pri skúškach? Tak choďte spať!

Káva, energetické nápoje a niekedy aj cigarety. Keby mali študenti v skúškovom období vymenovať troch svojich najlepších kamarátov, boli by to s najväčšou pravdepodobnosťou práve títo. Pritom by stačil jeden - posteľ.

Na študentov v skúškovom období radšej nehovorte. Riskujete nečakané výbuchy hnevu aj záchvaty plaču. Viete prečo? Pretože sú nevyspatí a dopujú sa podpornými látkami. Počas niekoľkých týždňov či dní sa snažia dohnať resty za celý semester a napchať si do hláv obrovské množstvo informácií.

Svoje výkony stimulujú kofeínom, teínom aj nikotínom a študujú dňom i nocou. Žijú totiž v predstave, že na spánok a odpočinok budú mať dostatok času po skúškach. Lenže ich telo s nimi toto presvedčenie nezdieľa. Chce svoju pravidelnú dávku spánku a vie prečo.

Vy spíte, mozog pracuje

Ľudia spánkom dobíjajú baterky a potrebujú ho pre správnu funkciu mozgu. Nedostatok spánku znižuje sústredenie a tým pádom zhoršuje schopnosť príjmu a ukladanie nových vedomostí. Študenti bojujúci so spánkom sú tak sami proti sebe.

Väčšina si ich dlhý spánok dopraje až tesne pred skúškou, niektorí ale ani to nie. Osem hodín spánku denne by im pritom jedine prospelo. Práve počas nočného odpočinku totiž mozog pracuje s novými informáciami a prevádza ich do dlhodobej pamäte.

Nonstop učením nič nezískate

Mozog ale potrebuje pravidelné prestávky nielen v noci. Podľa odborníkov je najlepšie intenzívne študovať 20-30 minút a potom si dopriať krátku pauzu. Počas tej je ideálne vykonať sériu cvikov na rozprúdenie krvného obehu.

Pred spánkom by mal každý študent pretiahnuť pauzu aspoň na hodinu. Dobrú službu urobí napríklad epizóda obľúbeného komediálneho seriálu alebo krátka prechádzka. Budík by potom mal zvoniť minimálne po 6-8 hodinách spánku.

Keď okrem dostatku spánku dodržíte aj nasledujúce pravidlá, máte všetky skúšky v vrecku:

  • Pite veľa vody s horčíkom a citrónom.
  • Jedzte ovocie, zeleninu, strukoviny a mliečne výrobky.
  • Nezabúdajte na fyzickú aktivitu.
  • Ak potrebujete povzbudiť, užívajte lecitín, ginkgo bilobu alebo guaranu.