Čo darovať pod stromček babičke alebo dedkovi? Prekvapte ich vysokým matracom

Výber darčekov pre starých rodičov patrí k najväčším orieškom. Pokiaľ sa ich spýtate, aký darček by si priali, väčšinou odpovedia, že už všetko majú a nič nepotrebujú. To je odpoveď, ktorú práve nepotrebujete počuť, však? Existuje našťastie niekoľko darčekov, s ktorými určite zabodujete. Ktoré sú to?

Ako vybrať užitočný vianočný darček pre starých rodičov?

Hoci sa môže zdať, že starí rodičia nič nepotrebujú, určite stojí za to sa u nich doma porozhliadnuť a porozmýšľať, čo by im urobilo radosť. Napríklad vás napadne darček, ktorý by sa do tej či onej miestnosti hodil. Rozhodne sa vám oplatí, pokiaľ sa budete orientovať skôr praktickým smerom. Zamyslite sa nad tým, čo im môže spríjemniť a zjednodušiť život. Nezabudnite zhodnotiť aj to, ako veľmi sú aktívni a či zostávajú skôr doma, alebo sa radi zúčastňujú rôznych akcií.

Matrac pre seniorov

Novým matracom rozhodne zabodujete. Vedeli ste, že matrac by sa z hygienického hľadiska mal vymeniť zhruba po 7 rokoch používania? Zdravotný matrac dokáže seniorom uľaviť od bolestí chrbta a zaistí im kvalitnejší spánok. Ako taký matrac vybrať?

  • Výška matraca – pri výške platí, že čím väčšia, tým lepšia. Pokojne môžete siahnuť po matracoch s výškou až 24 cm. Vďaka nej si prarodičia užijú lepšie vstávanie aj ľahnutie, pri ktorých nebudú zbytočne namáhať bedrá.
  • Spevnené boky matraca – spevnené boky pri matraci sú veľkou devízou. Dokážu totiž výrazne uľahčiť vstávanie z lôžka, ale aj spríjemnia sedenie na boku matraca. Navyše máte istotu, že sa jeho okraj len tak nevysedí.
  • Matrac s voliteľnými spevnenými bokmi: Super Fox vo výške 24 cm a špičkové matrace Tropico Guard.
  • Tuhosť – z hľadiska tuhosti sa seniorom odporúčajú skôr mäkšie matrace, ktoré poskytnú ich chrbtici potrebnú oporu a zároveň ich nebudú nikde tlačiť. Pokiaľ si tuhosťou nie ste istí, zvoľte matrac, ktorý má na každej strane inú tuhosť. Babička alebo starý otec si budú môcť vybrať, či spať na mäkšej alebo tuhšej strane.
  • Zóny – tie najpohodlnejšie matrace disponujú 7 zónami s rôznou tuhosťou. Pomáhajú zabrániť pocitu preležania, pretože na každú časť vyvíjajú optimálny tlak.

Z hľadiska zvýšenia hygieny je vhodné, aby mal matrac snímateľný a prateľný poťah.

darek seniori

Polohovací rošt pre maximálne pohodlie v posteli

Ďalším praktickým darčekom, ktorý starým rodičom spríjemní odpočinok a spánok, je polohovací rošt. Vďaka nemu sa budú babička s dedkom z postele pohodlne pozerať na televíziu, lúštiť krížovku alebo čítať knižku. Na výber pritom máte rošty polohovateľné ručne, alebo elektricky.

  • Ručne polohovateľné rošty – umožňujú individuálne nastavenie v oblasti hlavy alebo nôh. Zvoliť môžete aj rošt, pri ktorom je možné optimálnu výšku nastaviť v oboch oblastiach. Nastavenie sa vykonáva ručne.
  • Elektricky polohovateľné rošty – sú vybavené elektromotormi, ktoré sa o nastavenie optimálnej výšky v oblasti hlavy a nôh postarajú bez toho, aby ste sa museli namáhať. Stačí len použiť diaľkový ovládač.

polohovaci_rost

Vankúš, ktorý podporí kvalitu spánku

Vedeli ste, že aj vankúše sa do vysokej miery podieľajú na kvalite spánku a odpočinku? Trebárs by vašej babičke alebo dedkovi urobil radosť práve nový a kvalitný vankúš. Zvoliť môžete vankúš klasický alebo anatomický. Prednosťou anatomických vankúšov je to, že dokážu sledovať líniu tela. Konkrétne sa jedná o hlavu, krk a ramená. Sú vhodné na spanie na boku aj na chrbte. Anatomické vankúše klasických tvarov je možné využiť nielen na spánok, ale aj ako pohodlnú a pružnú oporu chrbta napríklad pri sledovaní televízie.

darek seniori

Dárky pro zdraví prarodičů

Jestliže chcete udělat něco pro zdraví svých prarodičů, můžete jim darovat doplňky stravy, které jsou vhodné pro seniory. Při výběru pamatujte, že lidé ve věku 60–75 let jsou ve fázi mladého stáří, lidé od 76 do 80 let jsou ve fázi zralého stáří a u lidí nad 90 let se hovoří o dlouhověkosti. Vhodné doplňky stravy vybírejte nejen podle věku, ale také dle individuálního životního stylu. Preparáty pro seniory by měly být z přírodních zdrojů, měly by se dobře vstřebávat, mít jednoduché dávkování a neměly by obsahovat žádné nebezpečné a zbytečně zatěžující látky. Aby byli babička s dědečkem fit, je potřeba dostatečný přísun minerálů a vitamínů, ale také přípravky obsahující látky zlepšující paměť, zrak nebo prokrvení končetin.

Chybu rozhodně neuděláte ani v případě, že se rozhodnete darovat poukaz do lázní. Lázně vybírejte podle toho, jaké obtíže prarodiče trápí. O nejlepší variantě se můžete poradit třeba s ošetřujícím lékařem babičky a dědečka. 

Darčeky pre zdravie starých rodičov

Ak chcete urobiť niečo pre zdravie svojich starých rodičov, môžete im darovať doplnky stravy, ktoré sú vhodné pre seniorov. Pri výbere pamätajte, že ľudia vo veku 60-75 rokov sú vo fáze mladého veku, ľudia od 76 do 80 rokov sú vo fáze zrelého veku a u ľudí nad 90 rokov sa hovorí o dlhovekosti. Vhodné doplnky stravy vyberajte nielen podľa veku, ale aj podľa individuálneho životného štýlu. Preparáty pre seniorov by mali byť z prírodných zdrojov, mali by sa dobre vstrebávať, mať jednoduché dávkovanie a nemali by obsahovať žiadne nebezpečné a zbytočne zaťažujúce látky. Aby boli babička s dedkom fit, je potrebný dostatočný prísun minerálov a vitamínov, ale aj prípravky obsahujúce látky zlepšujúce pamäť, zrak alebo prekrvenie končatín.

Chybu rozhodne neurobíte ani v prípade, že sa rozhodnete darovať poukaz do kúpeľov. Kúpele vyberajte podľa toho, aké ťažkosti starí rodičia trápia. O najlepšom variante sa môžete poradiť napríklad s ošetrujúcim lekárom babičky a dedka.