Čo je spánková prokrastinácia?

Často máme pocit, že potrebujeme, aby deň mal viac ako 24 hodín. Medzi prácou, starostlivosťou o deti a zvládaním všetkých úloh, je niekedy ťažké nájsť si čas na poriadny odpočinok. Než sa dostanete do postele, pristihnete sa, že bete do ruky telefón a len rolujete a rolujete. Zostávate hore dlho do noci, hoci ste unavení a viete, že by bolo lepšie ísť spať. Tomuto správaniu sa hovorí "spánková prokrastinácia".

spankova_prokrastinace

Najčastejšie príklady spánkovej prokrastinácie

  • sledujete televízne programy, seriály
  • prechádzate sociálne siete
  • hráte hry

Často sa jedná o činnosti, na ktoré ste počas dňa nemali čas alebo príležitosť, pretože ste boli príliš zaneprázdnení povinnosťami, prácou alebo trávením času s rodinou a priateľmi. Výsledkom spánkovej prokrastinácie je, že nemáte dostatok spánku, pretože chodíte spať príliš neskoro, ale napriek tomu musíte vstávať v obvyklom čase vstávania kvôli povinnostiam, ktorým sa nemôžete vyhnúť, ako je starostlivosť o deti a chodenie do práce.

Keď si začnete zvykať chodiť spať neskôr, než potrebujete, váš cirkadiánny rytmus sa začne meniť. Začnete sa cítiť ospalí neskôr, čo vám sťažuje zaspávanie skôr v noci, kedy chcete ísť spať skôr, aby ste dobehli spánok. Od čias Covidu došlo k obrovskému nárastu počtu ľudí pracujúcich z domova, a tým aj k obrovskému úbytku času, ktorý majú ľudia doma sami pre seba. Ľudia zrazu zdieľajú domácnosť s partnerom po celý deň, zatiaľ čo predtým mohli byť v domácnosti sami – teda v čase, keď mohli mať autonómiu v tom, ako tráviť svoj čas.

 spankova_prokrastinace

Vplyv prokrastinácie v posteli na naše zdravie

Keď si nedoprajeme správne množstvo spánku, má to následky ako na naše fyzické, tak aj na duševné zdravie.

Ľudia, ktorí nemajú správne množstvo spánku, majú tendenciu mať:

  • častejší výskyt depresií a úzkostí
  • vyšší výskyt srdcových ochorení a mŕtvice
  • vyššie riziko cukrovky a obezity
  • vyššie riziko demencie a niektorých typov rakoviny
  • zníženú obranyschopnosť

Po zlom spánku sa tiež zhoršuje reakčná doba a schopnosť rozhodovania. Aj keď sa spánok môže zdať ako strata času, v skutočnosti je to doba, kedy sa vaše telo regeneruje a obnovuje. Je pre nás nevyhnutné mať dostatok spánku, aby sme boli schopní počas dňa fungovať na špičkovej úrovni.