5 zaručených tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť spánok

Kvalitný spánok je základným kameňom zdravého životného štýlu. Počas spánku je organizmus v útlme, relaxuje a regeneruje. Celý rad ľudí sa však potýka s problémami so spánkom a kladie si otázku, ako ho zlepšiť. Spísali sme pre vás niekoľko rád, vďaka ktorým budete spať ako bábätko.

Prečo sa objavujú problémy so spánkom

To, že zle spíte, môže mať celý rad príčin. Na vine môže byť nesprávna životospráva, nezodpovedajúce prostredie, v ktorom spíte, ale aj stres a nervozita. Nespavosť spôsobuje, že sa cítite unavení, malátni a podráždení. Výsledkom je zhoršená koncentrácia napríklad v práci a zlá nálada. Dlhodobá nespavosť môže viesť aj k predčasnému starnutiu. Problémy so spánkom nie je dobré riešiť okamžite medikamentmi. Vyskúšajte najprv upraviť svoju spálňu a vypočuť si niekoľko babských rád, ktoré sú rokmi preverené.

1. Povolajte na pomoc bylinky

K pokojnému spánku môžete dôjsť s pomocou byliniek. Ich výhoda tkvie v prírodnej báze, ale aj v tom, že si na nich nemôžete vypestovať závislosť. Nezabúdajte však na to, že za nespavosťou každého stojí niečo iné. Preto je potrebné vyskúšať viac byliniek a kvôli jednej, ktorá okamžite nezafungovala, nezanevrieť na ostatné. Po akých bylinkách pre lepší spánok môžete siahnuť?

  • Ľubovník bodkovaný - pôsobí proti úzkostiam, nepokoju a psychickému vypätiu. Používa sa napríklad aj pri neurasténii, ktorá sa prejavuje podráždenosťou, únavou, bolesťou hlavy, poruchami sústrednia aj poruchami spánku. Pri používaní ľubovníka by ste si mali dať pozor na slnečné žiarenie a zistiť by ste si mali tiež to, ako reaguje s liekmi, ktoré používate.
  • Valeriána lekárska - čaj pre lepší spánok z valeriány lekárskej (valeriánový čaj) pôsobí ako mierne, ale za to veľmi účinné sedatívum. Dokáže vás zbaviť nervozity, úzkosti a duševného napätia. Uľahčuje zaspávanie a posilňuje nervy. Vzhľadom k tomu, že nemá omamné účinky, môžete ju používať aj cez deň, napríklad v stresových situáciách.
  • Medovka - patrí medzi najznámejšie bylinky na nespavosť. Vie upokojiť nervovú sústavu, uvoľniť napätie, ale tiež pôsobí proti vírusom. Medovkového čaju sa odporúča za deň vypiť maximálne 3 šálky.

 spanek bylinky

2. Upravte si spálňu

Na kvalite spánku sa výrazným spôsobom podpisuje prostredie, v ktorom zaspávate. V spálni by mala byť maximálna tma a ticho. S absolútnou tmou vám môžu pomôcť zatemňovacie závesy. Optimálna teplota v spálni sa pohybuje medzi 18 a 20°C. Pred spaním by ste mali niekoľko minút vetrať. Zvážte to, na akom matraci spíte. Nezabudnite, že matrac by ste mali vymieňať každých 5-7 rokov. Pri výbere nového matraca siahnite po takom, ktorý bude dostatočne priedušný a poskytne vašej chrbtici potrebnú oporu. Ideálne sú matrace so 7 zónami a antialergénnou úpravou. Tvrdosť matraca vyberte podľa vašich preferencií, ale aj spánkovej polohy.

3. Nestresujte sa tým, že nezaspíte hneď

Pri zaspávaní vám nepomôže presvedčenie, že akonáhle si ľahnete do postele, musíte ihneď zaspať. Takéto myšlienky vás naopak stresujú a spánok sa nie a nie dostaviť. Štandardná doba zaspávania sa pohybuje medzi 15 a 25 minútami od chvíle, kedy si ľahnete. Počas tejto doby by ste mali ležať pokojne, relaxovať a nepremýšľať nad tým, čo ste počas dňa nestihli. Ak nemôžete zaspať, z postele vstaňte, choďte napríklad do obývacej izby a chvíľu si čítajte alebo počúvajte obľúbenú hudbu. Do postele sa vráťte až v okamihu, keď sa vám bude chcieť skutočne spať.

4. Budík si nastavte hodinu pred spaním

Každý vie, že budík slúži na to, aby vás ráno v čas prebudil, tak prečo si ho naťahovať pred spaním? Pretože vás upozorní na to, že je čas sa začať pripravovať na spánok. Prvých 20 minút venujte napríklad venčeniu psa alebo príprave desiaty do školy či do práce. Ďalších 20 minút si vyhraďte na večernú hygienu (sprcha, čistenie zubov a pod.). Posledných 20 minút pred spánkom skúste relaxovať. Začítajte sa do obľúbenej knižky alebo časopisu, meditujte alebo počúvajte relaxačnú hudbu. Akonáhle svoje telo uvediete do relaxačného režimu, uložte sa k spánku.

spanek

5. Podľahnite kúzlu aromaterapie

Aromaterapia je liečba pomocou vôní. Dopriať si môžete napríklad voňavý kúpeľ alebo éterické oleje uvoľňovať odparovaním z aromalampy. Vybrané vône dokážu navodiť ideálne podmienky pre zaspávanie. Medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie patrí levandule, medovka alebo extrakt zo santalového dreva.

TIP: Prečítajte si pár rád, ako správne vetrať, aby bol váš spánok dostatočne kvalitný.

Pokojný spánok môžete dosiahnuť aj bez medikamentov. Stačí len počúvať a vnímať svoje telo. Rozhodne vám prospeje, keď sa po dlhom dni na pár minút zastavíte a doprajete si to, po čom túžite.