Čo nám nedá spať počas dovolenky v zahraničí?

Pri cestách za oddychom alebo objavovaním neznámeho sa pripravujeme na veľa vecí. Strata dokladov, zranenia či uviaznutie v dopravnej zápche. Na čo ale nemyslíme vôbec? Na prípadné problémy so spánkom. Prečo aj myslieť na spánok, že? Idete sa predsa baviť, užívať si koktaily na pláži alebo obdivovať miestnu kultúru a kochať sa prekrásnou prírodou.

Nikto si ale zrejme neužije prehliadku pyramídy, ak sa potáca na mieste nevyspatý a unavený z predošlej noci. Čo na dovolenke môže za našu nespavosť?

Príčiny nespavosti na dovolenke

  • Časový posun

Na cestách do vzdialenejších destinácií ste vždy vystavení časovému posunu. Vo svete je známy pod pojmom "jet lag". Cez deň môžete byť úplne vyčerpaní, v noci naopak plní energie. Časový posun o 3 hodiny zvláda vaše telo s prehľadom, problémy prichádzajú pri dlhšom posune.

Môžu za to biologické vnútorné hodiny, ktoré sa neriadia aktuálnym časom na hodinkách. Predísť tomu bohužiaľ nemôžete. Aj napriek tomu pre vás máme pár užitočných rád!

Snažte sa novému času čo najrýchlejšie prispôsobiť. Aj keď sa vám zatvárajú oči, vydržte! Nepřepočítávejte čas, aby ste zistili, koľko je práve teraz doma. Vyhnite sa liekom na spanie! Pomôžu vám síce zaspať, avšak telo sa s časovým posunom nevyrovná a neprispôsobí. V neposlednom rade si upravte jedálniček. Obmedzte predovšetkým prílohy, tie vás cez deň uspia.

  • Teplotné podmienky

Nočná teplota v niektorých lokalitách presahuje pokojne aj 30°. S klimatizáciou je spánok o poznanie ľahší. Ale pozor! Klimatizácia vás tiež naopak môže o pokojné spanie pripraviť! Ak ju na v izbe nemáte, bude sa vám pravdepodobne horko ťažko zaspávať. Čo s tým?

Snažte sa urobiť prievan alebo si so sebou z domu prineste stolový ventilátor. Pred spaním sa osviežte vlažnou sprchou. Opláchnite si aj celú hlavu! Po sprche vlasy nevysúšajte, mokré vás budú počas zaspávania príjemne chladiť.

  • Zloženie pitnej vody

V každej krajine má voda iné zloženie. Miestni obyvatelia sú na ňu zvyknutí, ale cudzincom môže spôsobiť nepríjemné zažívacie problémy.   Známa "Faraónova pomsta" nie je žiadna výhra. Miesto zaspávania v posteli skôr zasadnete niekoľkokrát na toaletu. Vode z kohútika sa radšej vyhnite a pre istotu si na cestu pribaľte lieky na zdravé zažívanie.

  • Cudzie prostredie

Pre náš mozog sa cudzie prostredie rovná možnému ohrozeniu. V cudzine teda spíme tzv. napoly. Rovnako ako jet lag nemožno túto obranou reakciu úplne odfiltrovať.

Pomocným riešením je prísne dodržanie spánkovej hygieny. Pred zaĺahnutím do postele nepite kofeínové nápoje, vynechajte ťažké jedlá, snažte sa minimalizovať hluk, svetlo a pre nás nezvyklú teplotu. V mnohých prípadoch pomôže aj vlastný vankúš.