Deti potrebujú pravidlá aj ku kvalitnému spánku.

"Mamííí, ešte chvíľu, veď sú prázdniny ..." Poznáte to tiež? Len máloktoré dieťa chodí cez prázdniny spať presne v rovnakom čase - a určite už vôbec nie v tom, v ktorý je zvyknuté počas školského roka. A práve taký spánok môže byť problém. Ukážeme vám prečo.

Neustupujte a choďte príkladom

Kvalitný spánok je dôležitý pre všetkých, ale pre deti vo vývine obzvlášť.

V spánku telo odpočíva, rastie a naberá novú energiu do nového dňa. Veľa detí ale trpí poruchami spánku – buď nemôžu zaspať, alebo sa v noci často budia a ráno aj v škole sú unavené.

Americky inštitút pre výskum spánku National Sleep Foundation zverejnil výsledky prieskumu, ktorý sa zaoberal kvalitou spánku detí.

Z výskumu jasne vyplýva, že rodičia majú na spánok svojich potomkov veľký vplyv.

Čo teda robiť, aby vaše dieťa zdravo spalo?

  • Dbajte na pravidelnosť spánku - stanovte dennú hodinu, kedy sa chodí spať, a nerobte výnimky nad rámec desiatich minút, cez víkend prebúdzajte dieťa v rovnakom čase ako v školský deň.
  • Obmedzte používanie elektroniky pred spaním - nenechajte dieťa večer dlho sedieť pri televízii či pri počítači, mobil v posteli tiež nemá čo robiť.
  • Dodržujte rovnaké pravidlá - nemusíte chodiť spať rovnako skoro ako vaše deti, ale bežte si s nimi aspoň vyčistiť zuby alebo spoločne s nimi vypnite televíziu.

Keď bude dieťa zaspávať a vstávať každý deň v rovnakom čase, bude sa mu zaspávať a vstávať ľahšie. Svietiace displeje pred spaním vedú k problémom so zaspávaním, preto sa ich naozaj oplatí zhasnúť.

A keď dieťaťu sami pôjdete príkladom, dodržiavanie pravidiel pre neho nebude také náročné.

spanek deti

Aj deti potrebujú kvalitný matrac

Ďalší krok, ktorý môžete pre zlepšenie kvality spánku vašich detí urobiť, je obstaranie nového matraca. Aj keď deti toľko nevážia a stačí im matrac s nižšou objemovou hustotou, neoplatí sa na nich šetriť. Nepohodlný matrac, na ktorom sa dieťa dobre nevyspí, je v dôsledku príčinou hnevania aj zlých známok!

Nenechajte svoje dieťa spať na starom matraci po jeho staršom súrodencovi. Vyberte si napríklad z našej ponuky detských matracov.