Kempovacia sezóna je v plnom prúde, vyspite sa aj v stane pohodlne

Letné festivaly, kempovanie, detské nočné bojovky na záhrade. Čo majú tieto tri na prvý pohľad odlišné činnosti spoločné? No predsa nocovanie v stane! Pre niekoho neodmysliteľná súčasť leta, pre niekoho niekoľko prebdených nocí, boľavý chrbát a otlačené boky. Stanovať sa dá ale aj pohodlne. Neveríte? Tak sa presvedčte!

Je prakticky jedno, či idete pod stan autom alebo s ruksakom na chrbte. Áno, do auta toho určite zbalíte viac a môžete sa rozmaznávať, ale ak nie ste bábovky, všetko potrebné pre stanovanie zvládnete pokojne odniesť v batohu. Čo všetko by ste si teda nemali zabudnúť zbaliť?

Svätá trojica - stan, spacák a karimatka

  • Spoľahlivý stan

Stan dnes zoženiete už za pár eur. Na stanovanie na záhrade určite bohato postačí. Ak sa ale chystáte na niekoľko dní do prírody alebo na letný festival, vezmite so sebou spoľahlivý stan, ktorý vydrží aj horšie podmienky. Nikoho určite nepoteší zaplavená spálna alebo stan, ktorý sa vám v silnom vetre zloží na hlavu.

Dôležitá je tiež váha stanu, určite sa vám na chrbte ľahšie ponesie 3 kilový stan pre dvoch než 7 kilový rodinný strán.

  • Kvalitný spacák

Vybrať si kvalitný spacák je podobný oriešok ako vybrať stan. Spacie vaky sa vyrábajú z rôznych materiálov - najčastejšie zo syntetických vlákien a peria, v dvoch tvaroch - múmia alebo dekový a v niekoľkých veľkostiach. Záleží len na vás, ako budete kempovať, na leto ale určite voľte spacák zo syntetických vlákien, v páperovom by vám bolo zbytočne horúco.

Ak si chcete stanovanie len vyskúšať, nechcete kupovať spacáky za niekoľko stoviek a pôjdete autom, vezmite namiesto neho pokojne svoju obľúbenú deku alebo perinu. Ráno síce budú navlhnuté, ale slnko ich behom chvíle zase vysuší.

  • Karimatka alebo matrac

 

Spať na holej zemi nie je nič príjemné. Nepodceňte teda ani výber karimatky. Penovú karimatku jednoducho zrolujete a na chrbte ju takmer necítite. Aby ste pod ňou necítili každý kamienok, porozhliadnite sa po nejakej vysokej.

Ak vyznávate väčšie pohodlie, pravdepodobne oceníte špeciálny nafukovací matrac do stanu. Myslite ale na to, že k jeho nafúknutiu budete potrebovať kompresor. A tiež na to, že vám bude od zeme väčšia zima, vzduch v matraci sa totiž nestačí ohriať.

Drobnosti naviac, ktoré pomôžu

  • Vankúš

Ležanie na rovnej zemi bez podpory hlavy nie je pohodlné ani najskúsenejšiemu kempárovi. Často si v noci pod hlavu nahrnie polovicu oblečenia, aby ho ráno nebolelo za krkom. Vy na to choďte rozumne a pribaľte si pohodlný vankúš, či už ten najobľúbenejší priamo zo spálne alebo skladnejší nafukovací.

  • Varič, ešus, príbor a nôž

K naozajstnému zážitku zo stanovania určite patrí aj varenie v ešuse. Pozor ale, nech máte všetko potrebné - prenosný varič a plynovú bombu, zápalky, ešus a príbor. Deťom sa určite bude najviac páčiť farebný plastový príbor 3v1, ktorý slúži zároveň ako lyžica, vidlička aj nôž. Základom výbavy by mal byť kvalitný nôž, ten je pod stanom potrebný vždy, nielen počas varenia.

  • Dostatok oblečenia

Nikdy neviete, ako sa zvrtne predpoveď počasia. Radšej sa dobre pripravte a zbaľte si naviac jednu sadu suchého oblečenia. Aj keď je cez deň tropické počasie, večer môže byť chladno, takže sa bude hodiť mikina i dlhé nohavice. Svoje miesto v batohu by mal mať aj pršiplášť.

  • Baterka či čelovka

Uprostred noci môže byť baterka jediným zdrojom svetla, ktoré v okolí nájdete. Nájsť niečo večer potme v stane je tvrdý oriešok a to nehovoríme o chodníku odvahy, na ktorý sa môže premeniť obyčajné nočné cikanie. :)

  • Lekárnička

Malú cestovnú lekárničku určite nezabudnite, hodiť sa môžu náplasti, nožnice, pinzeta na kliešte, panthenol alebo lieky na bolesť. Oceníte určite aj vlhčené obrúsky a repelent.