Klávesnice, kľúče, matrace: na tieto miesta pri upratovaní nezabúdajte

Každý deň na ne siahate, dávate ich k tvári a niekedy aj do úst. Sú pritom plné mikróbov, ktoré len čakajú, aby vám mohli uškodiť. Poradíme, ako sa o tieto veci dennej potreby najlepšie starať.

Nemajte z klávesnice zbierku odpadkov


Občas pri práci na počítači jete a do klávesnice napadajú omrvinky. Medzi klávesy sa naviac práši a určite ste si nie vždy pred usadnutím k počítaču umyli ruky. Pridajte popadané čiastočky kože a zistíte, že klávesnica je jedna z najšpinavších vecí vo vašej domácnosti.

Čistenie je pritom jednoduché. Klávesnicu alebo vypnutý notebook otočte, vyklepte a vyfúkajte fénom nastaveným na nízku teplotu. Potom si vezmite přimerane tvrdý a hustý štetec a povymetajte s ním medzery medzi jednotlivými klávesami. Nakoniec klávesnicu otrite handričkou navlhčenou čistiacim prostriedkom.

Telefón a tablet si zaslúžia špeciálnu handru


Telefón položíte raz na stôl, potom na zem a na záver ho hodíte do vrecka. Nielen, že ho chytáte, ale pri telefonovaní ho naviac dávate i k tvári. O dôvod viac pre jeho pravidelné čistenie. Zadovážte si handričku z mikrovlákna, navlhčite ju čistiacim prípravkom na sklo a jemne prístroj očistite. Handričku môžete používať i na údržbu monitoru a televízie.

Doprajte kľúčom zaslúžený kúpeľ


Beriete ich do rúk každý deň, kedy ste ich ale naposledy čistili? Pritom je to tak jednoduché. Pripravte si misku teplej vody s jarovými bublinami a jednotlivé kľúče do nej vložte. Nechajte ich chvíľu sa “kúpať” a potom ich položte na čistú utierku, kde uschnú.

Udržujte hračky v čistote


Hlavne malé deti sa s nimi hrajú každý deň a často obľúbenú hračku strčia do úst. Plyšáci a látkové hračky preto raz za čas patria do pračky a napríklad legu doprajte podobný jarový kúpeľ ako kľúčom.

S matracom bežte von


Údržba matraca jednoduchá nie je, ale uvedomte si, že na matraci trávite približne tretinu dňa. Je plný roztočov, vírusov, baktérií a tiež plesní a čím je starší, tým sa počty nevítaných hosťov zvyšujú. Časom vás tak môžu začať trápiť alergie, astma alebo ekzém.

Pri každej výmene obliečok preto vyperte poťah matraca, samotný matrac poprášte jedlou sódou a dôkladně vyluxujte. Pravidelne ho tiež otáčajte - predĺžite jeho životnosť a zlepšíte odvetrávanie. Využite tiež zimu a dajte matrac na deň von. Roztoče, ktoré milujú teplo a vlhko, celodenný pobyt na mraze rozhodne neocenia.

Pokiaľ usúdite, že už má váš matrac lepšie časy za sebou, poohliadnite sa po novom.