Kvalitný spánok je nenahraditeľný, odkazujú olympionici z Ria

Už ste si niekedy so sebou do práce prevážali matrac? Pravdepodobne nie. Tento rok sa to ale stalo českým olympionikom. Aby si poriadne oddýchli pred výkonmi, museli poriadnymi českými matracmi nahradiť brazílske nekvalitné.

Kde sa v Brazílii vzali české matrace

Šéf Českého olympijského výboru Martin Doktor pri svojej návšteve Ria pred začiatkom olympiády neveril vlastným očiam. Zistil, že v hoteli sú tenké molitanové matrace, ktoré olympionikom prinesú viac škody ako úžitku, a rozhodol sa tím vybaviť vlastnými matracmi.

106 českých športovcov tak spí na zdravotných matracoch a každý na ňom má dokonca napísané svoje meno. Obvykle pritom športovci na preteky svoje matrace nevozia, ale brazílske boli v natoľko hroznom stave, že českí olympionici vyfasovali nové.

Ako zlepšiť spánok: nie je to žiadna veda

Nemusíte zrovna bojovať o olympijské zlato, aby ste dokázali oceniť prebúdzanie bez rozlámaných kostí. Inšpirujte sa športovcami a tiež si kúpte nový matrac.

Pri výbere zohľadnite niekoľko faktorov:

  • typ postavy,
  • výška a váha,
  • zdravotné problémy,
  • fyzická aktivita,
  • alergie.

Ako zistiť, ktorý matrac je ten najlepšia

Pri výbere matraca sa zamyslite, čo od neho očakávame. Ak vás trápi nočné potenie, oceníte materiály ako studenú penu použitú napríklad v latexových matracoch. Odvádza totiž všetko vlhko z postele a zabraňuje tak i vzniku plesní. Vaša babička zase ocení zdravotný matrac, aký se používa i v nemocniciach u dlhodobo chorých pacientov. Zdravotné matrace bráni pred preležaninami správnym rozložením váhy človeka a zabezpečuje potrebnú oporu pre celé telo.

Tip pre športovcov: nechajte sa rozmaznávať špeciálnym matracom

Masážne prvky sa vždy hodia a nájdete ich na tvrdšom matraci. Pokiaľ chcete zároveň bojovať proti preležaniu ramien, skúste obojstranný matrac pre športovcov - má totiž obe vlastnosti. Matrac jednoducho otočíte podľa toho, či potrebujete regenerovať po aktívnom dni alebo čo najviac zmierniť preležanie ramien či iných častí tela.