Ľaváci, pozor na problémy v spálni

13. augusta si každý rok pripomíname Medzinárodný deň ľavákov. Cieľom tohto dňa je upozorniť 90% populácie na všetky problémy ľavorukých. Život ľavákov nie je mnohokrát vôbec jednoduchý.

Ľaváci sú vystavení zaťažkávacím skúškam už od útlého veku. V škole ich napríklad istotne spoznáte podľa neustále špinavej ruky od atramentu, pri čistení zemiakov škrabkou pre pravákov šupky lietajú po celej kuchyni a pri stole sa musia zmieriť s faktom, že iné lakte (než tie svoje) sú celkom prirodzenou súčasťou stolovania.

Doby násilného preučovania ľavorukosti sú našťastie už niekoľko rokov za nami a naopak pribúdajú stále šikovnejšie vychytávky, ktoré ľavákom uľahčujú každodenný život.

Sexuálny apetít

Ľaváci sú omnoho hanblivejší a ustráchanejší než praváci. Môže za to ľavákovo ovplyvňovanie pravej mozgovej hemisféry, ktorá je s emćiami prepojená. Ak však prekoná ľavoruký človek týchto "strašiakov", má sa partner skutočne na čo tešiť.

Výskum totiž podložil fakt, že zhruba 85% ľavákov je so svojím intimnym životom veľmi spokojných. U pravákov dopadol výskum presne naopak! Len neuveriteľných 15% pravákov potvrdilo rovnaké pocity.

Prekážky v posteli

Rozhodli ste sa bývať spoločne s partnerom? Dávajte si dobrý pozor pri výbere strany postele, môže vás ušetriť zbytočných hádok. Vyvarujete sa tak prekážkam v posteli!

Pre ľaváka je ideálne spať na ľavej strane postele, pre praváka na pravej. Pri svojej dominantnej strane má každý z partnerov nočný stolík, ktorý je k dispozícii práve pre tú využívanejšiu ruku. Ľavák sa môže ľahko natiahnuť počas noci pre pohár vody či ráno zaklapnúť budík.

Nehovoríme, že to na pravej strane nezvládne, ale už sa podvedome stavia do nekomfortnej zóny. To isté platí pre pravákov, len s presne opačným scenárom.

Čítate si obidvaja v posteli pred spaním? Opäť sa môžete správnym umiestnením vyvarovať nepríjemnému lakťovému stretnutiu. :-) A čo v prípade, že ste obaaja ľaváci? Skonzultujte medzi sebou, ktorý z vás ľavácke problémy vníma intenzívnejšie než ten druhý a príďte ku kompromisu.

Poruchy spánku

Ľaváci sú náchylnejší k niektorým chorobám. Nejčastejším problémom v spálni je pre nich porucha spánku. Môže za to zrejme aj porucha pohybu končatín. Ľaváci totiž počas spánku kopú nohami a naťahujú ruky až 5x častejšie než praváci.