Máte plné zuby upratovania? Zjednodušte si ho!

Len čo odložíte prachovku, už máte v ruke vysávač. V noci sa vám zdá o utieraní prachu a víkendy trávite generálnym upratovaním. Váš život je skrátka plný upratovania a vás už to nebaví. Úplne vám rozumieme a máme pre vás preverené tipy, ako doma udržať poriadok s minimom námahy.

Na upratovanie nie ste sami

Najmä ženy často žijú v domnení, že by sa o celú domácnosť mali postarať samy. Predtým to tak skutočne bolo, vtedy však ženy nechodili do práce a nebolo zvykom, že by sa venovali voľnočasovým aktivitám. Dnes je však situácia iná a tak s čistým svedomím zapojte do starostlivosť o domácnosť celú rodinu.

Najmä deti by sa mali čo najskôr naučiť, že si svoj neporiadok musia upratať samy. Navyše kým sú malé, upratovanie ich baví a vnímajú ho ako hru. Využite to a delegujte činnosti!

Vyhadzujte a schovávajte

Čím menej vecí voľne leží, tým menej toho máte k upratovaniu. Cesta k jednoduchšiemu upratovaniu sa preto skladá z dvoch bodov:

  1. Zbavte se všetkých nepotrebných vecí.

  2. Co môžete, schovajte do zásuviek alebo vitrín.

Druhý bod sa týka predovšetkým takzvaných lapačov prachu a dekorácií. Ak si na ne potrpíte, nenechávajte ich voľne ležať, ale umiestnite ich do skríň a vitrín. Ušetríte čas pri oprašovaní.

Zožeňte si pomocníkov

Na záver pre vás máme niekoľko konkrétnych tipov. Zdanlivé drobnosti vám pomôžu udržať v domácnosti čistotu dlhú dobu.

  1. Pri upratovaní používajte vlhčené utierky napustené prípravkom, ktorý odpudzuje prach. Predĺžite tak interval medzi jednotlivými upratovaniami.

  2. Pred dvere si dajte rohožku. Starostlivé čistenie obuvi zabráni tomu, že si domov naťaháte špinu z vonku.

  3. Kúpte si malý vysávač. Kvôli drobným nečistotám potom nemusíte vyťahovať veľký lux a priebežné upratovanie sa tak zrýchli.

  4. Zaobstarajte si matraca s prateľným poťahom. Pri upratovaní spálne tak nemusíte čistiť celý matrac, ale jednoducho zvlečiete poťah a hodíte ho do pračky. Každý kvalitný matrac taký poťah má a naviac je dostatočne priedušný, takže sa v ňom neusadzujú roztoče.